Време оставља траг на очима.
Сада један необичан, Хичкоковски видео са 64 ока, која се све врте и трепћу у различитим правцима, пружа нови визуелни приказ једног од начина на које очи старе.
Величина зеницa ока се смањује како људи старе
Лабораторијска истраживања су претходно показала да се величина зенице ока смањује како људи старе, чинећи зеницу мање респонзивном на светлост.
Нова студија која је опремила волонтере праћењем покрета ока и послала их да шетају по универзитетском кампусу потврдила је да се оно што се дешава у лабораторији дешава и у стварном животу.
Величина зенице може се смањити за око 0,4 милиметра по деценији
Док зенице остају осетљиве на промену светлосних услова, величина зенице може се смањити за око 0,4 милиметра по деценији, наводе истраживачи у извештају од 19. јуна у часопису „Royal Society Open Science“.
„Видимо велики ефекат старости“, каже Мanuel Spitschan, неуронаучникиз „Max Planck“ института за биолошку кибернетику у Тибингену, Немачка.
Ова промена помаже да се објасни зашто је све теже људима да виде у слабом осветљењу како старе. Светлост пролази кроз тамну зеницу у центру ока до ретине, слоја ћелија на задњој страни ока који претвара светлост у слике.
Величина зенице варира у зависности од светлсотних услова
Величина зенице може варирати од 2 до 8 милиметара у пречнику у зависности од светлосних услова, постајући мања у јаком светлу и већа у слабом светлу. “Са малом зеницом, мање светла улази у око,” каже Spitschan.

У лабораторији, истраживачи могу изоловати специфичне аспекте светлости, као што су интензитет или таласна дужина, док мере одговор зенице. Али важно је разумети овај природни физиолошки феномен и у стварном свету, каже Spitschan.
Oвакав рад би могао допринети развоју ефикаснијих визуелних светлосних решења за старије људе
Зато је тим опремио 83 волонтера, старости од 18 до 87 година, футуристички изгледајућом опремом која је хватала податке о таласним дужинама светлости и покретима очију док су учесници истраживања проводили време напољу, унутра под вештачким осветљењем и радећи за рачунаром.
Видео компилација очију 64 учесника омогућава вам да заиста “цените да постоје значајне индивидуалне разлике у величини зенице између појединаца,” каже Spitschan.
Овакав рад би једног дана могао допринети развоју прилагођених, ефикаснијих визуелних и светлосних решења за старије људе, наводи тим.