Аналитичари сматрају да убиство вође Хамаса није коначни ударац овој организацији. Нејасно је како ће се то одразити на Појас Газе и хоће ли допринети бржем успостављању примирја. Ни Хамас ни Израел не показују вољу за тим, пише „DW“.
Према речима израелског премијера Бењамина Нетанјахуа, убиство политичког вође Хамаса Јахје Синвара 16.10. значи да „Хамас више неће владати Газом“. Према његовом мишљењу, Синварова смрт означава почетак времена после Хамаса.
Међутим, посматрачи виде другачију будућност за милицију Хамас, коју подржава Иран, а коју су САД, ЕУ и бројне земље категорисале као терористичку организацију.
„Убијање Синвара свакако је ударац за Хамас с обзиром на важну улогу коју је играо унутар организације“, рекао је за „DW“ Нил Квилијам, сарадник у Програму за Блиски исток и Северну Африку у Чатам Хаусу са седиштем у Лондону.
Власт Хамаса није ослабила
Ипак, Квилијам наглашава да политика елиминације вођа у прошлости није истински ослабила Хамасову вољу и способност да се бори против Израела. Тако је и Синвар преузео власт након атентата на претходног политичког вођу Хамас Исмаила Ханију у Техерану овог јула.
„Хамас ће се опоравити ослањајући се на нову генерацију лидера, поново развијајући своју војну и технолошку способност и привлачећи младе Палестинце у Гази и на Западној обали који су брутализовани сукобом с Израелом“, сматра Квилијам.
Ово мишљење дели и Петер Линтл, истраживач из Немачког института за међународне односе и безбедност (SWP).
„Хамас је свакако ослабљен, али Синварова смрт није коначни ударац за милицију“, рекао је за „DW“.
Је ли примирје реална опција?
У међувремену, немачки, француски и амерички званичници изразили су наду да би Синварова смрт могла пружити прилику за постизање примирја у Гази. Уклањање вође Хамас са сцене „представља прилику да се пронађе пут напред који ће довести таоце кући, окончање рата и довести нас до дана после“, изјавио је у четвртак саветник за националну безбедност САД-а, Џејк Саливан.
Али у петак, само дан након што је потврдио Синварову смрт, Хамас је најавио да ће задржати таоце до краја рата у Гази.
У протеклих 13 месеци рата у Гази, који је започео нападом ХАМАС-а на Израел 7. октобра 2023., према здравственим властима под контролом Хамаса, убијено је око 42.000 људи. Од отприлике 250 таоца, које су Хамасови борци одвели у Гази, верује се да их је још око 100 живих у заточеништву.
Ипак, Мохамед ал-Кавас из Емирског политичког центра (EPC) види Синварову смрт као потенцијални почетак „новог поглавља“ рата у Гази.
„Када одговорност за преговоре о примирју буде пренесена на вође ХАМАС-а у иностранству, ти ће преговори бити подложни спољним калкулацијама јер су сви ти вође под утицајем главних градова у којима се налазе и можда управо кроз те главне градове Хамаса може направити уступке и покренути нову политику“, рекао је „DW-у“.
Политичко вођство Хамаса налази се у Катару. Али је Синвар, тврдолинијаш из Газе, био кључна особа за преговоре о примирју које су предводили САД, Катар и Египат с Израелом након атентата на Ханију.
Неизвесност
Али неизвесност не постоји само на страни Хамаса. Немачки стручњак Петер Линтл сматра да упркос Синваровој смрти, има мало разлога за наду да би Израел сада могао бити спреман да оконча рат.
Иако је у четвртак поздравио Синварову смрт као крај Хамаса, израелски премијер Нетанјаху истовремено је јасно нагласио да рат неће бити окончан док се не елиминишу преостале вође Хамаса – попут Мохамеда Синвара, Синваровог брата и његовог наследника као војног вође Хамаса – и док се сви таоци које Хамас још држи у Гази не врате.
За Џејмса М. Дорсија, стручњака за регион и вишег сарадника у Школи за међународне студије С. Рајаратнам и на Институту за Блиски исток у Сингапуру, овај приступ представља пропуштену прилику.
„Уместо да искористи израелски тактички успех да прогласи победу у Гази, крене ка примирју и у Либану и преговара о размени заробљеника која би осигурала ослобађање 101 преосталог таоца под контролом Хамаса, премијер Бењамин Нетанјаху инсистира да ће рат трајати све док израелска војска не ослободи таоце“, написао је у својој последњој објави на политичком блогу „Турбулентни свет“.
Када је у четвртак објављена Синварова смрт, либански Хезболах најавио је „нову и ескалирајућу фазу“, и то „сваког дана све више“ у свом рату с Израелом. Представници милиције тврде да су први пут употребљени и прецизно навођени пројектили за напад на Израел.