У времену медијске хиперпродукције, дошло је до инфлације лажних вести, полуистина, манипулација.
Многи људи су често збуњени због огромне количине информација које им се свакодневно пласирају, па перципирање реалности често је искривљено или погрешно.
Људи због тога траже рјешење и начине да се изборе са том негативном појавом, али је веома тешко, јер медији и информације нас бомбардују где год да смо. Зато, многи одговоре траже у Цркви.
Време полуистине
Сам патријарх Павле је својевремено говорио како је полуистина гора од лажи.
Објашњавао је то чињеницом да она има елементе истине, па је тиме примамљива и људи су склони томе да повјерују. Али, она ипак није потпуна и људе гура у заблуду.
Зато, ово време, можемо назвати и временом полуистине.
И у самој Цркви појављују се групације које шаљу често збуњујуће поруке, а на том задатку врло вешто користе друштвене мреже и интернет портале.
Како се са тиме изборити?
Епископ марчански Сава каже да је једини механизам који Црква има, онај који је користила вековима.
“Црква нема механизме помоћу којих би могла да се бори против разних погрешних наступа у медијском простору. Једини механизам који црква има и који је користила и вековима, јесте истинско и аутентично сведочење истине Божије”, каже епископ Сава.
Објашњава да то значи да треба да учи томе да је човек биће које је створио Бог, по Својој слици и прилици, о томе да је Бог дао човеку слободу, да је Христос дошао међу нас да нас спаси и да у Цркви тражимо управо то спасење вечно.
“Зато Владика Николај каже да “ми не чекамо боље времена, него Христа”. И наравно да увек има и да ће бити полуистина и погрешних и злонамерних тумачења. Они су имали за циљ да произведу некакве негативне ефекте или поделе у цркви. Али Црква се бори аутентичним сведочењем истине и даје могућност да онима који желе аутентичну истину да је нађу у цркви и да њоме живе”.
Црква има право гласа у јавности
Подвлачи да Црква има право гласа у јавности, с обзиром на то да се највећи део нашег народа јавно декларише као јерници и као чланови Цркве.
“Према томе, као и свако удружење које има одређен број чланова у овом друштву, тако и црква којој припада већина становника, односно већина нашег народа, има право да изађе и, најмању руку, каже који је став те већине по одређеном питању. Али, никад се не бави наметањем истине никоме, него нуди истину ономе ко то жели”, закључује владика Сава.