Почетна » Култура » Спој NFT-a и уметности представља нови вид аутентичности и комуникације

Уметност је одавно повезана са NFT светом

Спој NFT-a и уметности представља нови вид аутентичности и комуникације

„Када се говори о Web3 свету у смислу уметности, увек се говори о NFT технологији, односно NFT-јевима“, речи су ауторке изложбе одржане у Културном центру Београд под називом „Web3 – нови пословни модел у свету уметности“ Иване Ехренсвард, која је имала за циљ да демистификује NFT у концепту уметности и излагања.

Изложба је показала да NFT у свету уметности поседује уметничку нишу, чији квалитети постају препознатљиви и сваким даном популарнији међу публиком и уметницима.

Foto: Webmind.rs

Шта су NFT-јеви?

NFT токени или једноставно говорећи незаменљиви (non-fungible) токени су они који на неки начин, заправо представљају дефиницију дигиталне имовине. NFT су вид криптовалуте која омогућава да се разна уметничка дела на различитим медијима и сајтовима “токенишу” и продају путем механизама дигиталне трговине, као што је рецимо Bitski.com.

Прецизније говорећи, ови токени су засновани на Ethereum blockchain технологији, не могу се заменити неком другом вредношћу и у том смислу су јединствени.

Ако узмемо за пример реалну слику са тржишта, NFT токеном се могу сматрати дигитална уметничка дела, попут графика, слика, фотографија, музичких остварења, делова у видео играма, а чија је вредност изражена у Ethereum или Bitcoin криптовалути чија се вредност касније преводи у доларе.

Nа који начин долази до споја уметности и NFT-а

Ауторка Ехренсвард је рекла за WebMind да је уметност одавно повезана са NFT светом, али да није могла да дође до изражаја током помаме 2021. године када је јавност била преплављена сличицама за сакупљање – које су својевремено преплавиле тржиште.

Према њеним речима, ситуација се у последњем периду стабилизовала, што је омогућило да без превелике буке дође до изражаја уметничка црта рада на NFT-у.

Foto: WIRED

„Уметници су први почели да користе NFT технологију како би решили радиционалне проблеме из уметничког света, који се тичу утврђивања власништва и аутентификације“, рекла је она.

Уметничка NFT сцена Србије

На изложби су представљени радови Данијела Глида (Зерорезеро) и Марије Николић (Вештица), школованих ликовних уметника значајних за уметничку NFT сцену Србије.
Данијел Глид је творац прве самосталне NFT изложбе која се догодила 2022. године. Он је на овогодишњој изложби представио колекцију профилних слика, такозваних PFP, а његова галерија портрета оставља простор посматрачу или кориснику да доноси суд о идентитету или да га замишља.

Foto:ZEROREZERO NFT

Он је рекао за WebMind да примени NFT-а у уметности предвиђа светлу будућност, и да у последњем периоду има више квалитетнијих радова, пошто се сцена прочистила.

Он је истакао да је тема излoжбе приказ различитих начина прављења NFT-ева, и додао да се његов рад у последњем периоду базирао на манипулацију алатима на бази вештачке интелигенције које комбинује са фотографијом.

Марија Николић је уметница која успешно продаје своје физичке уметничке радове путем NFT технологије и активна је чланица глобалне NFT уметничке сцене.

Она ствара уметничка дела разноврсне тематике користећи бројне сликарске технике, а физичке радове настале тим путем, токенизацијом претвара у дигитална уметничка дела. Мимовањем у NFT-ове њени радови добијају нову димензију и почињу да живе у блокчејну своје нове, паралелне, животе.

Foto: Creative Bloq

Догађају су присуствовали локални уметници заинтересовани за улазак у NFT свет, као и они који су већ у њега закорачили, а програм има за циљ да подржи српске уметнике и пружи им прилику да унапреде традиционални пословни модел, новим глобалним моделом насталим током последње деценије употребом блокчејн технологије.

Програм је део „суперкластера Одличан3“ и пројекта „Србија Иновира“ који зводи „ICT Hub“ уз подршку USAID-а.

Први NFT је направљен 2014. године

Сматра се да је први NFT направљен 2014. године од стране дигиталног уметника, Кевина МеКоја ,који је желео да прода свој дигитални рад. Применом NFT технологије Кевин је успео да свој дигитални рад “означи” и на тај начин докаже власништво над тим дигиталним записом, његову аутентичност и порекло.

Foto: Eyebeam / Kevin i njegova supruga Dženifer MeKoj

Први пут у историји дигиталног света омогућена је јединствена идентификација неког дигиталног записа. Тиме је створена могућност да и дигитални уметници продају своја уметничка дела.

Извор: netokracija.rs, web-mind.rs

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.