Почетна » Наука » Цик-цак зидови — будућност енергетски ефикасног грађевинарства

Оби облици могу смањити просечну дневну температуру зида за неколико степени

Цик-цак зидови — будућност енергетски ефикасног грађевинарства

Истраживачи су осмислили нови дизајн за вертикалне зидове, који не користи струју, а може хладити зграду ефикасније него конвенционални зидови.

Ови цик-цак облици, широки само неколико центиметара, могу смањити просечну дневну температуру зида за неколико степени Целзијуса, извештава тим 9. августа у часопису „Nexus“.

Зграде тренутно троше 40% глобалне енергије

Зграде тренутно троше око 40 процената глобалне енергије и чине више од трећине глобалних емисија угљен-диоксида, велики део чега потиче од енергетски интензивне климатизације.

Због тога су истраживачи трагали за начинима да смање ту потрошњу енергије са дизајнима који могу преусмерити све више сунчеве енергије.

Цик-цак зидови
Foto: Science News

Кровови дизајнираини да приме и емитују сунчеву енергију

Већина дизајна за “радијативно хлађење” укључује кровове дизајниране да приме и затим емитују сунчеву енергију на инфрацрвеним таласним дужинама које се зраче кроз Земљину атмосферу у свемир.

Такви кровови могу бити покривени биљкама, обојени у бело како би боље рефлектовали сунчеву светлост, или премазани материјалима који су истовремено високо рефлектујући и високо емитујући.

Вертикалне зидове је теже хладити, каже научник за материјале Јуан Јанг са Универзитета Колумбија. То је зато што они не само да су окренути ка свемиру, већ истовремено апсорбују топлоту са тла. Ефикасан дизајн за радијативно хлађење мора узети у обзир оба ефекта.

Које су предности цик-цак зидова?

Јангов тим је претпоставио да би наборавањем вертикалне површине и премазивањем фасета различитим материјалима — рефлективнији материјали окренути према доле, а емитујући материјали окренути према горе — зид могао апсорбовати мање топлоте него конвенционалан праволинијски зид.

Симулације које су упоређивале колико топлоте конвенционални и цик-цак зидови добијају са тла током топлог дана подржале су ту претпоставку.

Просечна разлика у температури зида била је око 2,3 степена, а та разлика се повећала на 3,1 степен током најтоплијег дела дана. Тим је пронашао сличну разлику када су тестирали минијатурну верзију свог дизајна у дворишту током лета 2022. у Њу Џерсију.

Циљ је био да се дизајнира нешто што би било комерцијално привлачно, каже Јанг. Наборани зидови већ постоје, напомиње он, а дизајн је лак за производњу и скалирање.

Извор: Nexus, sciencenews.org

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.