Цена литијума ће да се стабилизује у наредном периоду на нижим нивоима од оних које смо видели до сада. Прво на 14.000 долара по тони у овој години, потом 13.000 долара у наредне две године. За 2027. се очекује благи раст до 16.000 долара по тони. Прошле године цена на тржишту је достигла 36.700 долара по тони.
„Цена је пала са свог врхунца на око 14.000 долара по тони тренутно због споријег прихватања електричних возила од очекиваног у САД и Европи. Средњорочна и дугорочна потражња за литијумом је подложна технолошком ризику јер нови хемијски састав батерија у будућности може захтевати нижи садржај литијума. Просечан састав литијума у литијум-јонским батеријама смањен је за 27 одсто од 2020. Међутим, наше претпоставке о ценама такође укључују дугорочну потражњу због шире употребе у енергетској транзицији“, стоји у очекивањима кредитне агенције „Фич“ вазаним за сировине.
Додатно, како кажу из Фича, капацитет рударства у Кини и Африци се и даље повећава како би задовољио ову нову тражњу.
Данило Павићевић, финансијски аналитичар из Моментум Секјуритис, објашњава и ширу слику везану за инвестиције. Каже да с обзиром на високе кључне каматне стопе које тренутно држе централне банке, глобална економија је под притиском.
„Инфлација је и даље изнад циљане стопе од два одсто. То указује на упорну потражњу за добрима и услугама упркос високим трошковима позајмљивања. Постоје очекивања да би централне банке могле следити пут Европске централне банке и почети снижавати каматне стопе до краја године како би се подстакла економска активност и олакшала финансијска оптерећења. Смањење каматних стопа би могло довести до повећане ликвидности и повољнијих услова за задуживање. То би могло стимулисати инвестиције, укључујући оне у рударску индустрију и развој нових технологија,“ објашњава Павићевић.
Пројекат Јадар
У тој инвестиционој понуди се налази и Србија која би према речима овдашњих политичара требало да добије рудник литијума 2028. године у реализацији Рио Тинта.
„Уколико пројекат добије сва потребна одобрења и дозволе, у пуном обиму производње Јадар ће годишње производити око 58.000 тона литијум-карбоната, 160.000 тона борне киселине и 255.000 тона натријум-сулфата, што ће поставити Рио Тинто међу првих десет произвођача литијума на свету. Према овим подацима Јадар би током очекиваног животног века рудника у трајању од 40 година произвео 2,3 милиона тона литијум-карбоната“, стоји на интернет презентацији пројекта Јадар компаније Рио Тинто.
Ако се и узме највиша цена за 2027. годину од 16.000 долара по тони, долази се до рачунице од 928 милиона долара прихода годишње од литијум-карбоната из долине Јадра.
Волатилност цена и потражња
Литијум се првенствено користи у производњи батерија и у прошлости је био подложан великим флуктуацијама цена – попевши се на просечну цену од 71.500 долара по тони у 2022. са 6.320 долара по тони у 2020.
Према анализи кредитне агенције Стандард и Пурс (С&П), кинеска фабричка цена литијум-карбоната за батерије остала је јака у 2022. након више од учетворостручења у 2021. и пораста за више од 1.200 одсто са најнижег нивоа у јулу 2020. Снажна потражња на тржишту електричних возила и спорије пуштање у рад пројеката него што се очекивало, гурнули су цене литијума тада на рекордно високе, објашњавају аналитичари из С&П.
Од тада, ситуација се променила.
Аналитичари Фича су на интернет конференцији раније у јуну рекли да је тржиште литијума ушло у „нови нормални“ период стабилности са сталним скоковима цена који су ствар прошлости, те да пад цена литијума у протеклој години значи да се очекује да ће цене остати на нижем нивоу у наредној деценији. Према њиховом мишљењу, ова стабилизација је првенствено последица брзог ширења глобалне понуде, која је већ гурнула тржиште у вишак и да не очекују повратак на претходне максимуме за литијум. Цене ће остати испод највиших вредности достигнутих 2022. и 2023. најмање пет до 10 година, рекли су из Фича, како преноси Мининг.
Тражња ће да расте
Павићевић, финансијски аналитичар, каже и да нема сумње да ће тражња за литијумом да расте, а по том питању се аналитичари слажу глобално.
„Развој ЕВ и вештачке интелигенције (АИ) значајно утиче на потражњу за литијумом. Литијум је кључна компонента у батеријама за ЕВ и уређаје са АИ технологијама. Очекује се да ће потражња за литијумом наставити да расте како све више земаља прелази на обновљиве изворе енергије и електрична возила. Такође, производња електричних возила је у сталном порасту, а велики произвођачи аутомобила повећавају своје капацитете за производњу ЕВ. Ова индустрија је један од главних покретача потражње за литијумом, и било какве промене у овој области директно утичу на цене литијума“, каже Павићевић.
Како очекују из С&П, потражња за литијумом ће премашити 1,5 милиона тона у 2026. са 690.000 тона у 2022.
„Трка за развој пројеката се наставља. Сваки потенцијални неуспех у испоруци производње према плану ће погоршати затвореност тржишта. Постојеће операције ће и даље имати користи од цена без преседана. Очекујемо побољшање окружења понуде, али оно и даље може заостати за потражњом, посебно у 2024. години“, наводеу С&П-у.
Али с обзиром на то да се литијум користи као саставна компонента за израду многих батерија, не само оних за ЕВ, несумњиво је да ће потражње и даље бити за овим металом. Питање је само колико ће времена требати да се развију додатне технологије и усаврше ове батерије за неке друге велике кориснике.