Икона филмске уметности, један од највећих режисера и глумаца Чарли Чаплин, незаборавно тужна и урнебесно смешна скитница Холивуда, умро је 25. децембра 1977. године.
У САД је стигао из Европе 1910. и почео да игра у Филмским бурлескама Мака Сенета. Брзо осамосталио и стекао светску славу оригиналним ликом сентименталног кловна – скитнице.
Његов хуманизам, изграђен у време тешке младости – изражен ликом доброћудне скитнице Чарлија – учинио је да свима постане јасна снага филмског говора и његова моћ у афирмацији универзалних људских вредности. Мада никад није проповедао радикализам било којег облика, његов Филмски опус био је довољан разлог да га годинама прогони шеФ ФБИ Едгар Хувер. У време антикомунистичке хистерије у САД постао је жртва америчког републиканског сенатора Џозефа Макартија, па је 1952. емигрирао у Швајарску, где је и умро.
Најпознатија дела
Снимио је 75 кратких и дугометражних филмова, а 1972. додељена му је награда „Оскар“ за животно дело.
Најпознатији Чаплинови филилмови су: „Идила у пољу“, „Пасји живот“, „Мирна улица“, „Ходочасник“, „Дечак“, „Потера за златом“, „Циркус“, „Светлости велеграда“, „Модерна времена“, „Велики диктатор“, „Господин Верду“, „Један краљ у Њујорку“, „Светлости позорнице“, „Грофица из Хонг Конга“….
Необичан живот
Чаплинов живот, као и смрт, обележили су необични догађаји које је понекад сам иницирао, а понекад се радило о сплету околности. Једном приликом, Чаплин је, из забаве, освојио треће место на избору за особу која „највише личи на Чарлија Чаплина“.
Рођен је четири дана пре Адолфа Хитлера 1889. године. Касније га је глумио у филму „Велики диктатор“. Ту урнебесну црну политичку сатиру, у којој геније филма исмејава нацистичког вођу, гледао је и сам Хитлер. Али није могао да издржи, па је, према сведочењима сарадника, бесан напустио приватну пројекцију пре краја.
Због сумње да је комуниста, његови отисци уклоњени су са холивудске стазе славних и касније „изгубљени“. Чарли Чаплин никада није постао грађанин САД и протеран је 1953. зато што је одбио америчко држављанство. Био је први глумац који се појавио на насловној страни магазина „Тајм“ у јулу 1925.
Занимљивости
Четири године након његове смрти, Људмила Карачкина, астроном из Украјине, назвала је астероид по њему – „3623 Чаплин“. Краљица Елизабета Друга прогласила га је витезом. Чаплинова кћерка Џералдина Чаплин глумила је његову мајку у биографском филму „Чаплин“ из 1992.
Лопови су ископали тело Чарлија Чаплина и покушали да добију откуп за нега, али су ухваћени…
Када је Чаплин упознао научника Алберта Ајнштајна рекао му је: „Људи мени аплаудирају јер ме разумеју, а теби јер те – не разумеју“.
Амерички продуценти тог доба тврдили су да је Чаплин био инспирација Волту Дизнију приликом осмишљавања лика Микија Мауса.