У Немачкој се већ годинама смањује број католика и протестаната, док је број православних хришћана у порасту. Српска Православна Црква у Немачкој броји више стотина хиљада верника.
„Ја себе видим као грађанина Хамбурга. Али, када је вера у питању, себе налазим у Српској православној цркви“, каже Радослав Тишма који у Хамбургу живи већ 34 године.
Храм св. Архангела Михаила у Хамбургу
Његова црква, Српска православна црква (СПЦ) у Немачкој, недавно је у Хамбургу свечано отворила храм посвећен Светом Архангелу Михаилу уз српског патријарха Порфирија – пише Дојче веле.

Црква у Хамбургу је пример све веће присутности православне вере у Немачкој. Тамошња парохија је купила зграду 2001. године и убрзо после тога почело је реновирање.
„Од тада нам долази све више људи који су овде нашли свој духовни дом“, рекао је 59-годишњи Тишма који је дуго био председник црквеног одбора.
Јачање православне заједнице у Хамбургу
Тишма истиче да поред породица које су последњих година из Србије дошле у Хамбург, има много верника који су одавно интегрисани у немачко друштво. То су инжењери, лекари, пословни људи итд.
Последњих година, хамбуршка парохија је добила и млађе чланове који су прешли из других цркава. Сам Тишма, који је ваздухопловни инжењер, већ дуго има немачки пасош.

Јачање српске православне заједнице у Хамбургу није усамљен случај. У сенци кризе у којој се налазе католичка и евангелистичка црква у Немачкој, православне цркве значајно јачају.
Римокатоличка и протестанстка црква су изгубиле доста верника у Немачкој
Католичка црква је 2023. изгубила више од 591.000 верника због иступања из цркве или смрти. Сада броји око 20,3 милиона чланова.
За само годину дана евангелистичка црква је изгубила око 560.000 чланова и сада броји 18,5 милиона чланова. То значи да око 47,5 одсто Немаца још увек припада једној од две „велике цркве“. После поновног уједињења Немачке 1991. то је било више од 70 процената.

Црквени представници се муче да нађу објашњење за одлазак верника, али ретко се говори да се број православних хришћана у Немачкој годинама значајно повећава. За разлику од католика и протестаната, који своје чланство прецизно евидентирају због законске регулативе, за православне цркве постоје само процене.
Један мали број православних хришћана је вековима живео у Немачкој, у којој су доминирале римокатоличка и протестантска црква. Но, њихов број се значајно повећао од 1960. досељавањем, такозваних „гастарбајтера“ из Грчке, Југославије и других земаља.