Иран би могао бити у позицији да изгради нуклеарно оружје за неколико недеља или чак дана, упозорио је амерички државни секретар Ентони Блинкен.
Техеран је повећавао своје залихе уранијума близу нивоа потребног за оружје откако су Сједињене Америчке Државе једнострано изашле из значајног иранског нуклеарног споразума 2018. године.
Иран је драстично смањио потребно време за израду нуклеарне бомбе
У очигледној критици републиканског председничког кандидата Доналда Трампа, који је предводио излазак САД-а из споразума, Блинкен је рекао на „Aspen Security“ форуму у петак да је Иран драстично смањио време потребно за производњу фисијског материјала потребног за израду нуклеарне бомбе.
Блинкен и влада САД прате ситуацију врло пажљиво
Блинкен је нагласио да Иран још није „произвео оружје само по себи, али то је нешто што наравно врло, врло пажљиво пратимо.“
Секретар је приметио да Иран може показати да је озбиљан у вези ангажовања са САД-ом на нуклеарним питањима тако што ће „повући назад рад који обавља“ на свом атомском програму, додајући да Вашингтон наставља да повећава санкције Техерану у покушају да промени њихово понашање.
За нуклеарну бомбу је потребан обогаћени уранијум преко 90%
Према извештају Међународне агенције за атомску енергију (IAEA) из маја, Иран има више од 140 килограма уранијума обогаћеног до 60%. Да би се користио у нуклеарној бомби, мора бити обогаћен на више од 90%. У поређењу, према нуклеарном споразуму из 2015. године који је Иран потписао са неколико светских сила, укључујући САД, Техеран се обавезао да ће одржавати обогаћење уранијума на 3,67%.
Споразум није спречио Иран да дође до нуклеарног оружја
Трамп је рекао да је повукао САД из споразума, који је назвао „катастрофом,“ јер није спречио Иран да дође до нуклеарног оружја. Техеран, међутим, стално тврди да нема планове да то учини и да је његов нуклеарни програм искључиво за мирнодопске сврхе.
Администрација америчког председника Џоа Бајдена већ месецима покушава да оживи значајан споразум, али преговори су застали. Посебно, Иран је захтевао гаранције од САД да неће одустати од споразума у будућности.