Српска православна црква Светог Вазнесења Господњег налази се у центру Суботице, припада Бачкој епархији и представља непокретно културно добро и споменик културе од највишег значаја.
Према писаним изворима, пре изградње данашњег храма, у близини овог места је постојала мала капела, обојена у плава и прекривена дашчаним кровом, те такође посвећена Вазнесењу Господњем.
Ово прелепо здање у срцу Суботице једина је православна светиња која припада ужем језгру града, следећа најближа православна црква посвећена је Светом Димитрију и налази се у Александрову.
Историјат изградње
Изградња ове православне светиње трајала је од 1723. године до 1726. године, у време епископа бачког Софронија Томашевића, а као ктитор наводи се Никола Челебџија, богати трговац стоком.
Иконостас и обнове
Године 1766. осликан је иконостас који је касније поклоњен цркви Светог Димитрија у Александрову. У великој обнови цркве 1910. године, црква је проширена, изграђен је нови звоник са два угаона простора, крстионицом и хранилиштем.
У том периоду на прозори цркве осликани су витражима са ликовима светитеља који су, нажалост, великим делом уништени у бомбардовању Суботице током Другог светског рата.
Савремени иконостас
Садашњи иконостас израдио је Јоханес Лукаш под надзором нашег великог сликара Паје Јовановића. Радове је финансирала богата Суботичанка Маријета, удовица Александра Манојловића, која је за израду иконостаса донирала 10.000 круна о чему постоји запис испод иконе Исуса Христа.
Богородичин трон и друге иконе
Још једна ктиторка, Јелисавета, удовица Георгија Константиновића, финансирала је израду Богородичиног трона 1785. године. Икону Светог Саве, у техници уље на платну, која се налази на Архијерејском трону, извео је 1910. године Александар Секулић, сликар из Зрењанина, о чему постоји запис у доњем десном углу иконе.
Данас храм представља карактеристичан пример необарокних цркава са дискретним декоративним елементима сецесијских линија изведених на фасадном платну, често примењиваних и на сакралној архитектури из тог времена.
У овој цркви се врше службе свакодневно
У овом храму, богослужења се врше свакодневно. Јутарња молитва почиње у 8 часова, вечерња у 18 часова, бденија уочи недеље и празника се служе такође од 18 часова, а Света Литургија суботом, недељом и празницима од 9 часова.