Почетна » Друштво » Анто Нобило: БиХ није суверена држава

Анто Нобило: БиХ није суверена држава

Када ме је предсједник Републике Српске Милорад Додик назвао, у секунди сам схватио да је то поступак који се не одбија јер има велики потенцијал и велику политичку и правну енергију.

Преко тог поступка ће се вјероватно преломити и судбина БиХ. Са стручног становишта, то је изазован поступак, а увијек сам мрзио и супротстављао се када се кривичним поступцима жели елиминисати политички противник. То је апсолутно противно демократији, а овакво кривично дјело нигдје не постоји. То је нешто ново.

Поручио је то у интервјуу за „Глас Српске“ Анто Нобило, угледни адвокат из Хрватске који је дио тима одбране предсједника Републике Српске у процесу у Суду БиХ, покренутом због непоштовања одлука Кристијана Шмита које је наметнуо из фотеље високог представника у БиХ.

Нобило је, наиме, на дан када је објелодањена првостепена пресуда којом је Додик проглашен кривим и осуђен на једногодишњу казну затвора и шест година забране обављања функције предсједника Републике, први отворено рекао да су у тиму одбране још прије два и по мјесеца знали каква ће тачно бити пресуда.

На питање шта то говори о самом процесу, односно шта му прво пада на памет када све сумира и узме у обзир првостепену пресуду, подвлачи да су и судски процес и пресуда политички обојени, а не правни.

– Поступак је недвосмислено политички. Од почетка је потпуно јасно да је циљ одстранити Додика из политичког живота БиХ. То је била акција, прије свега, досадашњег амбасадора САД и Шмита. Циљеви су били политички. Политички притисак на Суд је био огроман. Ово суђење у формалном и стручном смислу можемо назвати политичким. У 21. вијеку оваква суђењу у демократским земљама уопште нису прихватљива, али шта је, ту је – навео је Нобило. ГЛАС: Да ли је спремна жалба на првостепену пресуду с обзиром на то да је Милорад Додик рекао да њега то не занима, али да ће тај дио препустити тиму одбране?

НОБИЛО: Још немамо пресуду. Она је објављена, уз усмену аргументацију, али морамо добити исту у писаној форми. На вези сам са осталим колегама, а поступићемо онако како мислимо да је најбоље.

ГЛАС: До када би требало да добијете пресуду? Постоје ли процјене када би, да све иде у идеалним и реалним роковима, могла да буде позната другостепена пресуда?

НОБИЛО: Тешко ми је одговорити на то питање. Не радим у БиХ и не знам тај уобичајени ритам доношења одлука, али знам како је у Хрватској. Морамо да видимо у којем року ће Суд направити пресуду и доставити је. Очекујем то у року од мјесец, два, послије чега имамо 15 дана за жалбу и након тога то иде на Апелационо одјељење Суда БиХ. У Хрватској би, отприлике у року од око годину, се чекало за одлуку тог одјељења.

ГЛАС: Имајући у виду, такорећи, први дио процеса у Суду БиХ, да ли има основа да се очекује ослобађајућа пресуда?

НОБИЛО: Ми, адвокати, морамо вјеровати у то. Тешко би било радити жалбу ако не вјерујемо у успјех. Морамо у то вјеровати и употријебићемо све наше умијеће и знање да аргументовано покажемо због чега треба Милорад Додик да буде ослобођен. Али шта ће бити, не треба предвиђати. Одлука је на суду, али треба знати да у данашње вријеме ни тај суд није посљедњи суд. Идемо на Уставни суд БиХ који ће вјероватно слично судити као Суд БиХ, али након тога добијамо право да идемо на Европски суд за људска права који се брине о поштовању тих права и права на праведно суђење. Ту имамо прилично велике шансе јер је током поступка уочен низ неправилности и јавних политичких притисака на Суд који су Додика осудили и прије Суда. ГЛАС: Да ли је, упркос пресуди за коју сте и Ви рекли да није правна, већ политичка, одбрана доказала ко је Шмит и у ком правцу је одведена БиХ?

НОБИЛО: Отворили смо нека значајна питања. Одбрана је имала два основна дијела. Оспоравали смо законодавно овлашћење високог представника, а у другом дијелу износили чисто правне дијелове одбране. Мислим да смо на овом суђењу поново ставили на сто и освијестили јавност да је данашња БиХ, под политичким притиском странаца, значајно одмакнута од оне дејтонске. Ако упоредимо Устав који је саставни дио Дејтонског споразума и данашња рјешења, то су битне разлике које су направљене на противуставан начин и под притиском. Доказивали смо да високи представник нема законодавна овлашћења, да Устав БиХ познаје само то да законе доноси Парламентарна скупштина, као и у другим земљама. Актуелизовали смо и позицију високог представника. Према информацијама из Њемачке, странка АфД је поставила питање лажног представљања јер нема статус високог представника, а у тој земљи то је кривично дјело. Размрдали смо ствари, а да ли ће то бити довољно да се БиХ врати и ресетује на оригиналне поставке, односно оне из Дејтона и Устав, зависи од политичких снага у БиХ. Ми смо, колико смо могли, урадили у поступку и правно доказали да високи представник нема законодавна овлашћења и да није именован, односно да није потврђен од стране Савјета безбједности УН и да зато не може ни да има такав статус.

ГЛАС: Како Ви видите БиХ, да ли је она суверена земља оваква каква јесте? Ко је у праву када говори о томе, политичко Сарајево које је уз ОХР и високог представника ма шта он радио или Српска која упозорава на ударе на Устав управо са адресе ОХР-а?

НОБИЛО: Хладна, правна анализа, ослобођена политичког интереса, говори да БиХ није суверена држава. Наиме, суверена држава значи да постоји владавина народа преко својих представника и да никаква страна сила не може управљати државним пословима. То је основна карактеристика суверене државе. Ако то упоредимо са ситуацијом у БиХ, она свакако није суверена држава и невјероватно је да се 30 година послије рата још одржава једна неуставна ситуација да постоје странци који могу да донесу закон, пониште закон, смијене било којег изабраног представника који је ту вољом народа и који поништавају суверенитет БиХ. Нажалост, тако је. Током поступка смо изнијели чврсте ставове да високи представник није легално именован и да нема законска овлашћења. Е сад, политика из тога извлачи закључке и износи ко је у праву, а ко није. Моја жеља, као некога ко долази из сусједне земље, је да остане мир. То је најважније, а сматрам да би требало задржати дејтонску БиХ, вратити на оригиналне поставке. Једино тако може преживјети. БиХ је земља три народа. Сваки од њих мора бити равноправан и задовољан. Ако имате један или два који су незадовољни ситуацијом, сви у БиХ треба да буду забринути и нађу излаз из те ситуације.

ГЛАС: И раније сте рекли да не постоји земља у свијету која скоро 30 година након рата има статус протектората. Обично странци управљају или савјетују од једне до три године, максимално пет, али не 30. Због чега је БиХ и по овоме посебна?

НОБИЛО: Мени је то необјашњиво. Давао сам примјер Њемачке која је капитулирала 1945. Њоме је управљао амерички генерал и ту окупацијску власт је завршио 1949. Након четири године реконструисали су институције државе и дошли до тога да су постали чудо Европе, а БиХ је осуђена на то да 30 година кључне одлуке доносе странци. Зашто је то тако, заиста не могу да схватим. Вјерујем да су остала само три народа, договорили би се јер би их на то натјерао живот. Док сам радио на овом предмету, видио сам ситуацију да су политички представници Срба, Бошњака и Хрвата постигли договор у Лакташима, али је Мајкл Марфи идући дан рекао да то не прихвата и након тога је споразум пропао.

ГЛАС: Због чега тврдите да је Шмит са позиције високог представника донио закон тачно усмјерен против Додика?

НОБИЛО: Анализа је показала да је то била замка за предсједника у коју је свјесно или несвјесно улетио. Шмит 1. јула 2023. поништава два закона која је донијела Народна скупштина Српске и истог тог дана доноси измјене Кривичног закона у којима наводи да је кривично дјело непоштовање његових одлука, знајући да закон који је изгласала Скупштина иде на потпис предсједнику Додику. Познавајући његов психопрофил, који је пркосан, отпоран и неће се покорити, он је користећи уставна овлашћења донио указ. Они су знали да ће он то и урадити и зато су донијели те допуне како би могли отворити поступак против њега и елиминисати га из политичког живота. То је био закон дизајниран само за Милорада Додика.

Критике због говора

ГЛАС: Доста критика је стигло на Ваш рачун због учествовања на скупу подршке Додику на дан када је изречена пресуда. Због чега сте били на бини тог дана испред Народне скупштине Републике Српске?

НОБИЛО: Једноставно. То је био протестни скуп против одлуке Суда БиХ и мој клијент ме замолио да одржим говор. То сам и урадио. Мој говор није био политички. Говорио сам о условима у којима се суђење одвијало у Сарајеву, гдје су истакнути амбасадори, високи представници, министри унапријед осудили Додика, а то се у модерним демократијама не ради. Људи од утицаја не смију утицати на Суд како ће судити. Због тога и падају пресуде на Европском суду за људска права јер се карактеришу као повреда права на правично суђење. Током говора нисам улазио у политику. Само на крају сам рекао двије реченице у смислу да позивам људе да чувају мир и да чувају дејтонску БиХ. И добио сам аплауз. А те двије реченице, које можемо рећи да су политичке, једнако добро би звучале и у Сарајеву и у Бањалуци. Слободан сам човјек и адвокат и могу радити шта хоћу.

Извор: Глас Српске

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.