Почетна » Компас » Андреј Дробњаковић — Наука нас оплемењује

Андреј Дробњаковић је предводник плејаде нове генерације српских научника

Андреј Дробњаковић — Наука нас оплемењује

Србија је земља богата златним медаљама, али не само оним на које сте прво помислили, спортским, већ и младих научника, који су будућност ове земље, али и инжењеринга. О њима не читате свакодневно, они нису тема бројних разговора, али су будућност и свој тренутак користе.

Андреј Дробњаковић је предводник плејаде успешне нове генерације која не пропушта такмичење у Европи и свету и готово са сваког се враћају са златним медаљама.

Андреј сања да се науком бави у својој земљи

У најновијој епизоди емисији Компас, тек пунолетни Андреј нам је показао како неко са толико награда и даље може желети још, да је од злата важније помоћи другоме и да сања да се науком бави у својој држави и своје име учини бесмртним!

Дефиниција успеха за мене је да будем бољи од јучерашњег себе и да помогнем људима у мојој околини – већ на старту разговора Андреј нам је показао невероватну зрелост и истакао да га је напред вукло то што је увек желео да буде бољи.

Из Сингапура се у Београд вратио са пет златних медаља

Када се помене његово име, прва асоцијација је Олимпијада у Сингапуру, где се надметао из физике, хемије, математике и биологије, а на крају је био и део тима који је имао посебан инжењерски задатак, па се у Београд вратио са пет златних медаља. Да једна није била златна, то не би био неупех, али је овако, како нам је рекао боље због звучности.

Андреј не крије да жели да буде најбољи такмичар физике из Србије икада, а у овом тренутку је један од пет најбољих у свету.

Самопоуздање је најважније

„То самопоуздање је најважније, не само у такмичењу, него и у животу. Човек који нема самопоуздање у себе, који не верује у сопствене способности, никада неће окушати ништа што их може заправо изазвати, а једини начин да човек напредује јесте ако изазива сам себе константно, ако покушава нешто што пре није могао и на тај начин или не успе или успе, али по мом мишљењу боље је живети некако са неуспехом, него живети у знању да нисте дали све од себе да постигнете успех – навео је Дробњаковић и додао:

Ако имате велика очекивања можете се само разочарати, а ако се надате нечему, можете се само изненадити.

За такмичење је потребно спремати се сваког дана, како попут спортиста, не би испали из форме. Али, поред свакодневног вежбања, неопходно је још нешто – жеља.“

„Та жеља и спремност да урадим све на такмичењу, да дам све од себе за ту златну медаљу, колико год она далеко изгледала мени или било коме око мене је оно што ми је помогло да дођем до ње, јер без те жеље и спремности да освојите ту златну медаљу, никако је не можете освојити.“

Успех се никада не дешава случајно

„Успех се никада не дешава случајно или се дешава у јако малом проценту случајева и никако се не исплати ослањати се на ту, како бих рекао жељу или пуку срећу, како бисте остварили тај успех, већ увек треба дати све од себе у животу, било то такмичење или свакодневни рад током дана.“ истакао је Андреј Дробњаковић

Да ли ћемо достићи брзину светлости, како му је карате помогао у свему што је учинио у свету науке и верује ли у то да ће једног дана радити у Србији, погледајте у нашој најновијој епизоди, а екипа Компаса још једном захваљује Андреју на издвојеном времену и дивном разговору.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.