Почетна » Спорт » Анализа игре: Фалио је завршни пас, али Србија има чему да се нада

Пораз од Енглеске из којег се може научити доста

Анализа игре: Фалио је завршни пас, али Србија има чему да се нада

Србија није имала снаге за завршни пас и кључни корак за изједначење. Орлови су на крају положили оружје у дуелу са Енглеском и морали да честитају ривалу – 0:1 (0:1). Ово је анализа игре.

Имаће о чему да се прича у наредним данима.

Српском тиму предстоји најизазовни период на Првенству Европе, репарација и припрема кључне утакмице, са Словенијом. Рана из сусрета са Енглеском нема и то је најбитније!

Орлови су играли у основној формацији 3-5-1-1, са видном модификацијом у 5-4-1.

Србија - Енглеска

Учинак српског тима на скенеру Спорт клуба изгледа овако.

Предраг Рајковић 7

Није имао много посла у првом полувремену – премијерна лопта ка голу завршила је иза леђа голмана Србије. Код ударца Белингема главом, из пет метара, Рајковић није имао шансе. У осталим детаљима, код прекида и ретких претњи Енглеза, хладно сигуран и уверљив. Линију сигурности пратио је и у другом полувремену, спреман да рутински укроти ретке покушаје противника, углавном, из даљине. И у кључном моменту, на 15 минута пре краја, одлично зауставио ударац Кејна из одличне позиције. Заслужује честитке за повратак испред мреже. Рутински!

Милош Вељковић 6,5

На необичном месту, десној страни штоперског трозупца и у евидентној улози да честим померањима офанзивнијом улогом направи вишак на средини терена, није се снашао у почетним минутима меча. Остаје нејасно како је полуконтра Енглеза из 13. минута оставила усамљеног Белингема на милост и немилост Андрији Живковићу. Како је утакмица одмицала успоставио стабилност и мирноћу, заједно са саиграчима, у последњој линији. Полетео је Кејн изнад Вељковића, у финишу, и погодио пречку, стекао се утисак успут и фаулирао дефанзивца Србије. (Од)радио добар тимски посао током целе утакмице.

Никола Миленковић 6,5

Могао је Миленковић, заједно са Вељковићем, боље да реагује у корекцији код гола Енглеза. Прикрао се Белингем и искористио на најбољи начин фактор изненађења, међутим, у ситуацији успаваности везног реда, код реакције офанзивног везног противника, очекивало се да терет одговорности преузму штопери, поготово у централном делу петераца. Овако, флеке је морао да брише Андрија Живковић. У осталом делу меча, Миленковић одиграо више него добро, изнад тимског просека. Дефанзивно – перфектно.

Страхиња Павловић 7

Барем пола оцене више за борбеност, упорност и безброј излета ка голу енглеског тима. И дилема – да ли је могао боље да регује уочи центаршута Саке и гола Белингема. Фактор изненађења „аболирао“ је Павловића од одговорности. У осталим моментима утакмице играо је изнад просека – често спреман да направи вишак у средини, чак и нападу. Нажалост, без коначног ефекта и бољитка по екипу. Одрадио је и дефанзивне задатке коректно, иако је лева страна српског тима била под посебним притиском.

Андрија Живковић /до 74/ 6,5

Код гола Белингема, иако се нашао у пет метара са репрезентативцем Енглеске, није могао – ништа. Имао је Живковић, додуше, много проблема са високим лоптама. Током већег дела утакмице, иако присутан у обе фазе, напред и позади, стекао се утисак да је одиграо исувише бојажљиво. Често присутан у последњој трећини терена, ипак, остао без конкретног учинка. А, имао је простора да поентира у брисаном простору, или квалитетним центаршутем.

Саша Лукић /до 61/ 6,5

Коректно, на нивоу тимског просека. Одрадио је Лукић, вероватно, све што је од њега селектор и очекивао, поготово у дефанзивним задацима. Мирноћа, сигурна лопта, без претераних захтева и калкулација. Проблем је било што се српски тим већ од 13. минута нашао у положају губитника и тада се Лукићева улога додатно компликовала. Отуда и одлука селектора да везисту замени офанзивнијим Душаном Тадићем. У два различите позиције, Лукић је показао исто такве партије.

Немања Гудељ /до 46/ 6

Жути картон из 39. минута, престого додуше показан, убрзао је излазак Немање Гудеља са терена. Борио се као лав, на две позиције у везном реду, међутим, у ситуацији резултатског минуса и оптерећења јавном опоменом, шансу је у других 45 минута добио офанзивнији Иван Илић. Српски тим капитулирао је делимично и после серије грешака унутар везног реда – Белингем се отргао тројици везњака и забасао у петерац.

Сергеј Милинковић Савић 6

Сергеј, Сергеј, Сергеј… После свега, још једна недоречена партија момка од којег се годинама очекује да – заигра како његово име и презиме обећавају. Није Сергеј неколико пута искористио брисан простор и игром унапред утицао на офанзивније опредељење тима. И ту се осећао недостатак, поготово, у првом полувремену. Очекивало се од Милинковић Савића да преузме улогу креатора, спремног да нападаче спаја са лоптом. Није успео, иако је неколико пута имао и више него одличне прилике.

Филип Костић 6

Сузе по изласку са терена биле су гласније од било какве оцене. Иако је имао проблема с почетком утакмице, иза Костићевих леђа завршила је лопта упућена од Вокера, за иницијацију акције код водећег гола Енглеза, брзо се вратио у игру максималним капацитетом. Имала је много проблема лева линија одбране Србије у првом полувремену. Костић, ипак, није играч дефанзивне оријентације и у ситуацији напада Енглеске имао је много проблема. Повредио се после дуела, лева нога није издржала. Остаје нада да ће се брзо опоравити, мада је болна гримаса сугерисала да се ради о озбиљнијем проблему.

Душан Влаховић 6,5

Можда јесте одиграо против Шведске, у пријатељској утакмици, оно што је селектор од њега тражио, али и меч са Енглеском разбио је дилеме – Душан Влаховић не може да игра на 50 метара од гола противника. Може, али то је већ играч мање… Видело се то јасно и током већег дела првог полувремена, кад се често ротирао на позицији првог и другог шпица са Александром Митровићем. У другом полувремену, иако најистуренији и то у тандему са Луком Јовићем, неприметан до финиша и сјајној соло покушаја у 83. минуту. Држао се као лав, борио на сваком делу терена, али… Често без ефекта, остао је дужан навијачима, поготову у другом полувремену. Можда би било другачије да се уместо Луке Јовића нашао у шанси средином наставка утакмице.

Александар Митровић /до 61/ 6,5

Неочекивана измена свега после сат времена игре, видело се по изласку са терена, није била Митровићу по вољи. Свега три минута раније нашао се у доброј позицији, после центаршута Младеновића, тражио и пенал, али без разлога. Тимски, и овог пута, одрадио огроман посао, често играјући повученијег нападача. У тренуцима кад се чинило да Србија има иницијативу и шансу да поентира, изашао је и Митровић. Нема шта да се замери голгетеру Орлова, и у одличној шанси из 20. минута, урадио је најбоље, међутим, лопта је одсела поред стативе. Заслужио значајнију минутажу! Уз још један закључак после меча са Енглеском: Митровић и Влаховић не могу заједно. Никако!

Филип Младеновић /од 44/ 6,5

Могао да се прослави у 50. минуту, после сјајног центаршута Душана Влаховића. Изненађен, иако у пет метара, прескочио је лопту. Неколико пута одличним продорима по левој страни доказао да има снаге и заслужује место стартера. На крају, ипак, често недоречен, иако је могао неколико пута да се прослави као асистент, чак и стрелац. Очигледан напредак у игри показао и против Енглеске.

Иван Илић /од 46/ 6,5

Солидна партија у другом полувремену. Иако на дефанзивнијим задацима, одрадио је што се од њега очекивало. Донекле, био је и растерећен у ситуацији ослабљеног притиска енглеског тима имао више слободе и комоције.

Лука Јовић /од 61/ 6

Није се снашао после паса Тадића за несуђену шансу утакмице. У осталим сегментима утакмице – тотално неприметан!

Душан Тадић /од 61/ 7

Нема креације без Душана Тадића. Капитен Србије, за пола сата на терену, креирао је сјајну шансу Луки Јовићу, али… Видело се то и у првом полувремену – иако статистички Србија чешће са лоптом у ногама – није било паса унапред, карактеристичног за Тадића. Упркос свему, бојажљив улазак у утакмицу очитавао се и у изостанку капитена из стартног тима. Олако добио жути картон због старта у смирај утакмице.

Тадић

Вељко Бирманчевић /од 74/ 6

Покушао неколико пута, са два ударца из даљине, доказао да је жељан голова. Први је био и знатно опаснији, међутим, испред Пикфорда нашао се Вокер и изблокирао ударац.

Драган Стојковић 6,5

Пиксијева тактика замало да уроди плодом, али после свега што је српски тим преживљавао последњих 18 месеци, ни 0:1 против Енглеске не сме да буде третирано као неуспех. Напокон, за Србију кључни дани тек долазе, битан је и распоред снага у коначном циљу. О утакмици са Енглеском причаће се нашироко у наредним данима, међутим, најбитније за Србију да је сачувала мир пред одсудне утакмице. Селектор није погодио са Тадићем на клупи, али јесте у многим детаљима – ломови и олако примани голови последњих месеци утицали су да се и минус од 0:1 сматра добрим резултатом. Не би требало тако да буде, али у коначном збиру Пиксијев скенер донеће утакмице са Словенијом и Данском.