Почетна » Економија » Аналитичари израчунали: Какве би биле последице изласка Немачке из ЕУ

Аналитичари израчунали: Какве би биле последице изласка Немачке из ЕУ

Немачка би претрпела озбиљну економску штету ако би напустила Европску унију, написали су истраживачи Немачког економског института (ИВ) у извјештају који је видела њемачка новинска агенција „ДПА“.

Излазак из ЕУ, написали су економисти у својој анализи, „довео би до озбиљне економске кризе и дугорочног губитка просперитета становништва у Немачкој“.

Крајње десничарска странка Алтернатива за Немачку (АфД) жели да делимично ослаби европске интеграције.

Према њиховом гледишту, Европска унија би требало да буде само економска и интересна група лабаво повезаних појединачних држава.

Истраживачи са Института у Келну проценили су да се може очекивати смањење БДП-а за 5.6 одсто, односно око 690 милијарди евра. И то пет година након изласка Немачке из Уније.

У петој години могло би да остане изгубљено око 2.5 милиона радних мјеста.

Ово отприлике одговара губицима економске додате вредности услед пандемије коронавируса и кризе цена енергије.

Прорачуни су засновани на прошлим догађајима и подацима, али будући трошкови би били једнако високи.

Истраживачи су израчунали шта би се десило Немачкој ако би напустила ЕУ истовремено са Великом Британијом.

Британски бирачи одобрили су излазак из Уније 2016. године, а процес је завршен 2020. године. Да би то утврдили, економисти су анализирали економски утицај Брегзита на УК од референдума у ​​лето 2016. до 2021. године. Затим су те ефекте екстраполирали на Немачку, узимајући у обзир разлике између двее земље.

Последице стварног изласка Немачке из Уније вероватно би биле веће, сматрају аутори који указују на блиске везе Немачке са другим чланицама ЕУ и њено кориштење заједничке валуте, евра.

Извор: Б92

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.