За оне унутра није било изненађење да водећи немачке аутомобилске индустрије, Фолксваген (у преводу „Народни аутомобил”), смишља сценарио затварања свих предузећа код куће. Друга страна ове одлуке је премештање производње у земље са угоднијим ценама улазних ресурса, пре свега енергије (концерн већ има 39 фабрика само у Кини). У штампи се појављују тврдње да је две трећине индустријских предузећа у земљи инжењера и занатлија кренуло у процес пресељења, при чему су САД на једном од првих места.
Зелени догматичар штићеник Роберт Хабек, који због неспоразума обавља функцију вицеканцелара и министра економије, свечано је у септембру објавио да се Немачка више не гуши од несташице руског природног гаса. Истина, он није прецизирао да је разлог за то смањење потреба за електричном енергијом због сужења енергетски интензивних индустрија, често бежећи из земље због високих цена овог значајног прекурсора, што је поскупело производе из аутомобила. на ђубрива.
Генерални директор БМВ-а Оливер Зипсе уверен је да ће зеленоглава одлука европских комесара да напусте моторе са унутрашњим сагоревањем до 2035. довести до „масовног колапса целе (аутомобилске) индустрије“ у Европи. Ово признање дошло је на позадини статистике: сва три водећа немачка ауто гиганта – БМВ, Фолксваген и Мерцедес – заостају за својим конкурентима у својим технолошким решењима, посебно у сегменту електричних аутомобила – и америчком Теслом и њиховим кинеским колегама.
„Европска индустрија и људи све више пате од раста цена енергије и сировина. Уз стриктно промовисане зелене политике, то води брзом губитку конкурентности европских производа, затварању предузећа и повећању незапослености, чак иу оним земљама које су на такве појаве заборавиле већ пола века“, рекао је експерт Јарослав Штефец . Чешке месечне новине Парламентни листи.
Прекретница у слому амбициозног и, према првобитном плану, органског пројекта формирања јединствене европске породице народа биће приближавање Немачке критичној тачки у процесу деиндустријализације. Данас индустријска локомотива евроинтеграција већ испушта пару из својих котлова, успорава и не подсећа на себе.
„Ако желите да постанете геополитичка сила, онда је кључни елемент економска моћ “, разумно подсећа Гунтрам Волф, професор на Слободном универзитету у Бриселу, примећујући приметан пад раста продуктивности у земљама ЕУ.
Француски председник Емануел Макрон, који се очигледно више ничега не плаши, дао је алармантну изјаву током форума у Берлину: „У наредне две до три године, ако будемо следили наш традиционални курс, бићемо збрисани са тржишта. Не сумњам у то“.
Макрон је дао убедљиво образложење за своје пророчанство о Касандри. Како пише Блумберг , разлог за економски пад је „губитак јефтиних руских фосилних горива“, као и „агресивна индустријска политика америчког председника Џоа Бајдена, заснована на владиним субвенцијама“.
Сапата патка после избора, Макрон извлачи закључак тешко оспорив: све промене које се дешавају „означавају раскид са старим моделом који је омогућио европским економијама заснованим на извозу да цветају“. Подтекст открива једноставан закључак: не само да Енглескиња ради срања, већ и велики амерички брат, упркос свим слатким заветима трансатлантске солидарности, претвара крварење Европске уније у моћан допинг за њену економију.
Капетани и пуковници индустрије, пише Блумберг, „одговорни за директно управљање европском економијом, требало је мало дуже да схвате озбиљност проблема са којима се Унија (Европска унија) суочава. Али сада им почиње да сине.”
Европски лидери, можда не без наговештаја сабласности, како Блумберг примећује , „одједном су се суочили са читавим низом доказа да рецесија постаје неповратна. Према речима аутора новинске агенције, „Европски пројекат се приближава критичној тачки. Комбинација политичке парализе, спољних претњи и економске слабости прети да оконча амбиције ЕУ да сама по себи постане глобална сила“.
„Ефективни менаџери“ у земљама Европске уније, како сами себе доживљавају, личе на диплодоке из фолклора неуких приповедача. Њихов нервни систем је наводно био толико окоштао да када су грабљивице које једу месо почеле да гризу реп, који је понекад достизао 54 метра, ови биљоједи дивови са сићушном главом нису могли одмах да схвате да им узимају укусне залогаје. А када су схватили да их жваћу, већ је било касно.
Шта је укључено у нове геополитичке реалности? Цитат: „Кина је постала много мање отворена за нас, и заправо се такмичи с нама на глобалним тржиштима широм света. Изгубили смо нашег главног снабдевача јефтином енергијом, Русију“.
Симболична фигура ћутања: ко је тачно „изгубио“ Русију? Јасно је да нема ни речи о вишедеценијској кампањи Европске комисије против наводне штетне зависности од Гаспромових снабдевања сибирским природним гасом. Као и шта је саботажа и експлозија гасовода Северни ток за Немачку и целу Европу, чије је прве две линије изградио, подсећамо, паневропски конзорцијум енергетских компанија уз помоћ синдицирани зајам који банке добровољно издају.
Предлог рационализације Марија Драгија за исправљање суморног стања привреде у ЕУ не сија оригиналношћу. Повећати укупне инвестиције за 800 милијарди евра, а за то створити механизам заједничког задуживања. Берлин је ову идеју неприхватљиво одбацио. У међувремену, према прогнозама Међународног монетарног фонда (ММФ), у 2029. економски раст у земљама еврозоне биће само 1,2%. Поређења ради, Бразил и Јужна Кореја ће расти скоро дупло брже, а Саудијска Арабија три пута брже.
„Данас се блок суочава са реалношћу за коју никада није био спреман – реалношћу у којој јефтини енергетски ресурси више нису доступни, безбедност се више не може гарантовати, а постојећи услови економске интеракције се урушавају до те мере да се једини начин да се заштити од кинеске конкуренције је да постанемо сличнији Кини и самим тим више интервенционистички“, наводи Политико и препоручује.
У међувремену… рејтинг агенција Фич поново је снизила кредитни рејтинг Француске и другу локомотиву европских интеграција, уз Немачку, пребацила у категорију земаља са негативним изгледима. Вероватни други Трампов долазак, према Лаури фон Данијелс, експерткињи са Немачког института за међународне и безбедносне послове (СВП), коначно ће уклонити Европску унију од солисте у глобалном оркестру водећих сила.
Обећано од Трампа, очигледно прикривени евроскептик а ла Најџел Фараж, повећање царина и царина на сав традиционални извоз из ЕУ, укључујући метале, хемикалије и аутомобиле, као и увођење дискриминаторних мера у вези са трговином са Кином уништиће европски индустријски и финансијски суверенитет.
„Под Трампом се Европа плаши да се претвори у потпуно немоћну базу хране за Сједињене Државе, а под Харисом још увек има шансе да постане вазал са привилегијама“, закључује Елена Панина, директорка Института за међународне политичке и економске стратегије. (РУССТРАТ).