Почетна » Економија » Амазон користи више од милион робота: Напредак или претња за раднике?

Користе их у складиштима

Амазон користи више од милион робота: Напредак или претња за раднике?

Технолошки гигант Амазон саопштио је да у својим складиштима широм света сада користи више од милион робота.

Компанија тренутно запошљава око 1,56 милиона људи, али роботи већ сада учествују у 75% испорука, преноси ТехРадар.

Амазон је представио нову генерацију робота, укључујући модел Vulcan, који користи напредне сензоре да би “осетио” додир и прецизније руковао предметима. Ту су и већ познати роботи Hercules, Pegasus и Proteus, који самостално премештају робу и крећу се међу запосленима.

Захваљујући вештачкој интелигенцији и систему DeepFleet, брзина и прецизност операција значајно су повећани, док су трошкови по пакету смањени.

Према неким анализама, број испорука по запосленом порастао је чак 22 пута у односу на период пре аутоматизације.

Иако роботи преузимају физичке послове, Амазон тврди да људи остају кључни – али сада више у техничким и инжењерским улогама.

Више од 700.000 радника већ је прошло кроз интерне обуке за руковање и одржавање робота, док се број сервисних и инжењерских позиција повећава, нарочито у већим складиштима.

Ипак, све већа аутоматизација изазива забринутост. Активисти упозоравају да ће велики број радника остати без посла, посебно у земљама где Амазон отвара високо аутоматизоване центре.

Поједине студије наводе и повећану стопу повреда у центрима са роботима – чак 7,9 повреда на 100 радника, у поређењу са 5,9 у неаутоматизованим објектима.

Амазон ове тврдње негира, истичући да роботи “олакшавају посао” и смањују физичко оптерећење запослених.

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.