Холивуд више није оно што је некада био – некадашњи симбол америчке културне моћи и гламура данас се суочава са падом продукције, одливом пројеката у иностранство и све мањим утицајем на глобалном тржишту. Са скоро 40 одсто мање снимања у Лос Анђелесу у последњој деценији и милијардама долара које се сваке године сливају у иностране продукционе центре, америчка филмска индустрија је, како тврди Доналд Трамп, „на ивици брзе смрти“.
Због тога је председник САД је у недељу најавио 100 одстотну царину на филмове произведене ван земље. Каже да америчка филмска индустрија умире „веома брзом смрћу“ због подстицаја које су друге земље нудиле како би привукле филмске ствараоце.
„Ово је заједнички напор других нација и, стога, претња националној безбедности. То је, поред свега осталог, слање порука и пропаганда“, рекао је Трамп на друштвеној мрежи Truth social, преноси Ројтерс.
Трамп је рекао да овлашћује надлежне владине агенције, као што је Министарство трговине, да одмах започну процес наметања 100 одсто царине на све филмове произведене у иностранству који се затим шаљу у Сједињене Државе.
Детаљи о томе како ће се царине примењивати нису познате за сада.
Није јасно да ли ће се царине примењивати на филмове на стриминг сервисима, као и на оне који се приказују у биоскопима, или ће се обрачунавати на основу трошкова продукције или прихода од благајни.
Враћање Холивуда
У јануару је Трамп задужио холивудске глумце Џона Војта, Силвестера Сталонеа и Мела Гибсона да врате Холивуд „већи, бољи и јачи него икад пре“.
Филмска и ТВ продукција годинама напушта Холивуд. Они се крећу ка локацијама са пореским олакшицама које снимање чине јефтинијим.
Владе широм света повећале су подстицаје како би привукле продукције и освојиле већи део колача од 248 милијарди долара колико се предвиђа да ће у овој години у свету бити потрошено на снимање филмова, према компанији Ампере анализис, преноси Нова економија.
Све велике медијске компаније, укључујући Волт Дизни, Нетфликс и Универзал Пикчерс, снимају филмове у иностранству.
У 2023. години, око половине потрошње америчких продуцената на филмске и ТВ пројекте са буџетима већим од 40 милиона долара отишло је ван САД, према истраживачкој фирми ПродПро.
Филмска и телевизијска продукција је пала за скоро 40 одсто током последње деценије у холивудском родном граду Лос Анђелесу, према подацима ФилмЛА, непрофитне организације која прати продукцију у региону.