Почетна » Наука » Паметни прозори који штеде струју и греју вас зими, а хладе лети

Паметни прозори који штеде струју и греју вас зими, а хладе лети

Креатори тврде да би ови прозори могли да се инсталирају широм света и да „раде“ током целе године. То би смањило потрошњу струје, али и емисију штетних гасова.

Тим стручњака с Технолошког универзитета у Сингапуру направио је материјал који служи за „пресвлачење стакла на прозорима“ и за штедњу енергије.

Када се стакла премаже овим материјалом, она реагују на температуру у окружењу, па се другачије понашају лети, као и зими.

Састав иновативне пресвлаке

Пресвлака се састоји од ванадијум-диоксида, полиметил метакрилата којим се побољшава изолациони капацитет прозора, и не садржи електронске компоненте.

Саморегулишући прозори – мање енергије, мање загађења

Ефикасан прозор који аутоматски задржава топлоту током зиме и испушта је током лета, могао би да буде исплатив и широко применљив начин за уштеду енергије. То је значајно и због тога што су прозори најосетљивији део сваке зграде, па се преко њих губи чак 60% енергије.

Проблем традиционалних прозора и радитативно хлађење

Лети се прозори загревају споља, па топлотну енергију преносе у унутрашњост зграде. Када је напољу хладно, загревају се изнутра и испуштају топлоту у спољашњу средину. Овај процес се назива радијативно хлађење, што значи да прозори нису ефикасни у одржавању зграда загрејаним или охлађеним, у зависности од годишњег доба.

Прозори који се сами прилагођавају температури

Научница Лонг Ђи са Технолошког универзитета у Сингапуру је с групом интернационалних стручњака развила посебан модел прозора који самостално укључује или искључује ефекат радијативног хлађења, у зависности од његове температуре.

Научни тим је стакло с једне стране премазао танким слојем ванадијум-диоксида, једињења које се мења из изолатора у проводник на око 68°C (научници су додали волфрам у ванадијум-диоксид да би прелазну температуру смањили на 28 степени, како би прозори били корисни у стварном свету где температуре не долазе до 68 степени).

Када је температура напољу нижа од те, прозор блокира инфрацрвено зрачење, па се топлота задржава унутра. Када је виша, прозор пропушта топлоту изнутра и рефлектује је споља.

Изазови и будући развој

Креатори тврде да би ови прозори могли да се инсталирају широм света и да „раде“ током целе године. То би смањило потрошњу струје, али и емисију штетних гасова. Неопходно је да се направе још нека побољшања да би производња била исплатива – издржљивост и ефикасност у блокирању инфрацрвеног зрачења су приоритет у наредним корацима.

Извор: smartlife.rs

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.