Сви знамо да физичка активност користи телу, али шта је са мозгом? Нова студија са Универзитета Мисури указује да физичка активност може бити од суштинског значаја за очување менталне оштрине, чак и када је мозак лишен једног од својих примарних извора енергије. Црвена боја рачунара је посебно истакнута као визуелни елемент.
Студију су спровели истраживачи са Мизуa, Тејлор Келти и Р. Скот Ректор, и њихова открића бацају ново светло на везу између вежбања и здравља мозга. Резултати сугеришу да редовна физичка активност може бити делотворнија у спречавању когнитивног опадања него што се раније мислило.
Значај у борби против Алцхајмерове болести
Ово истраживање добија све већи значај имајући у виду да се процењује да ће се број Американаца оболелих од Алцхајмерове болести више него удвостручити до 2060. године. То покреће важно питање: може ли одржавање физичке активности бити један од најмоћнијих начина заштите памћења и когнитивних функција у старости?
Кетони као алтернативни извор енергије
Када телу понестане уобичајеног горива – глукозе – јетра производи кетоне, алтернативни извор енергије који помаже у напајању мозга. Ове молекуле подржавају когнитивно памћење, учење и опште здравље мозга. Али, шта се дешава када јетра не може да произведе довољно кетона? Може ли вежбање да надомести тај недостатак?
Истраживање везе између кетона, функције јетре и когниције
Келти и Ректор, директор Центра „Roy Blunt NextGen Precision Health“, одлучили су да пронађу одговор.
У студији су истраживали шта се дешава када је производња кетона у јетри ограничена. Као што се и очекивало, дошло је до приметног пада у функцији мозга и памћењу. Али онда се догодило нешто изванредно: вежбање је ипак успело да преокрене део когнитивног опадања, чак и када је производња кетона била нарушена.
„Ушли смо у студију мислећи да ће смањени број кетона и тиме узрокована когнитивна оштећења спречити позитивне ефекте вежбања“, рекао је Келти, постдокторанд у Ректоровој лабораторији. „Али изгледа да је вежбање толико моћно да постоје и други механизми у мозгу који му омогућавају да заобиђе та оштећења и ипак донесе корист.“
Сложеност утицаја физичке активности
Ректор, који је уједно и професор Медицинског факултета, нагласио је колико су ефекти вежбања вишеслојни и сложени.
„Ова студија показује како вежбање има користи за тело на много начина, чак и када не разумемо у потпуности све молекулске механизме који стоје иза тога,“ рекао је Ректор. „Чак и када уклонимо један пут, вежбање ради толико других ствари да може ублажити те недостатке.“
Ови резултати су посебно охрабрујући за људе који имају обољења јетре која ометају производњу кетона.
Веза између јетре и мозга и потенцијал будућих истраживања
Келти је истакао да се у настајајућој области истраживања односа између јетре и мозга све више показује да особе са тешким поремећајима функције јетре имају већи ризик од развоја деменције.
„Ако је производња кетона у јетри поремећена, то би могао бити потенцијални узрок когнитивног опадања, што на крају може довести до стања попут деменције,“ рекао је Келти.
Подизање свести и значај вежбања
Идеално би било да ово истраживање подигне свест о значају кетона за здравље мозга, као и утицају који вежбање може имати на очување менталне оштрине.
„Толико тога тек откривамо, а са свим најсавременијим ресурсима и интердисциплинарним сарадњама на Мизуу, узбудљиво је помислити куда би ова истраживања могла да нас одведу,“ рекао је Келти. „Вежбање би могло бити кључни део слагалице у очувању здравља мозга у старости.“
Подршка за истраживање и поглед у будућност
Са више од две деценије на Мизуу, Ректор је изразио понос што је део заједнице која омогућава оваква истраживања.
„Подршка коју смо добили од Мизуа, Одељења за истраживање, иновације и утицај, као и иницијативе NextGen Precision Health, била је изузетна,“ рекао је Ректор. „Надамо се да ће наш рад у будућности помоћи многим људима.“