Као потенцијални купац помиње се и француска мултинационална корпорација „Лакталис”, али је цела прича о наводној купопродаји за сада обавијена велом тајне
Последњих дана медији незванично помињу да је у припреми продаја компаније „Имлек”, чији би нови власник могла да постане „Нектар група”.
Како је објављено на сајту портала синдиката „Независност”, протекле недеље део запослених затражио је боље услове рада и веће зараде, а заједно са овом информацијом објављено је да је у конкуренцији за преузимање „Имлека” била и француска мултинационална корпорација „Лакталис”, али је цела прича о наводној купопродаји за сада обавијена велом тајне.
Бојан Радун је тренутно један од законских заступника фабрике „Нектар д. о. о.” из Бачке Паланке, један од сувласника и истовремено генерални директор „Имлека”. Својевремено је такође био и директор пожаревачког „Бамбија”. Компанија „Нектар”, која је основана пре готово 30 година, прву аквизицију имала је 2003. када је припојила тадашњу највећу фабрику за производњу воћних концентрата и каша у региону у Владичином Хану – „Делишес хани”.
Пет година касније постају власници фабрике вода „Хеба”, а 2011. словеначког „Фруктала”, што је било и њихово највеће ширење у региону. Према свему овоме, „Нектар” се углавном држао послова у својој бранши и није се опробао у млечној индустрији.
Када је реч о „Имлеку”, највећа српска млекара најпре је продата 2003. инвестиционом фонду „Салфорд”. Следећа власничка промена догодила се 2015. године када Салфордову „Дунав храна групу” купује „Мид Европа партнерс” инвестициони фонд из Лондона. У том тренутку у саставу групације биле су уз „Имлек” и „Бамби” и „Књаз Милош”, као и „Имлекове” млекаре у Републици Српској, Македонији и Црној Гори.
У свом инвестиционом тиму за ову трансакцију „Мид Европа партнерс” је окупила и Европску банку за обнову и развој (ЕБРД), као и Андреја Јовановића у својству инвеститора и локалног партнера коме је, како су тада објавили медији, поверено руковођење целокупном групацијом.
Колико је реално да је на помолу продаја „Имлека” и да ли би „Нектар” имао интереса да уђе у ову трансакцију?
Према незваничним изворима, главни разлог због ког би „Нектар” био заинтересован за куповину „Имлека” је наставак борбе „за полице”.
– „Имлек” послује свуда у региону, а само у Србији када је реч о асортиману држе око 50 одсто продајног простора у овом сектору. Проширили су асортиман, окренули се хорека сектору па би „Нектар” куповином добио бољу видљивост, брендове и огромну преговарачку моћ – каже наш саговорник.
Др Жаклина Стојановић, декан Економског факултета, каже за „Политику” да компаније могу да шире своју делатност и да је то део њихове пословне стратегије.
– Ово би у случају „Нектара” било ширење активности компаније и улазак у једну нову област – рекла је Стојановићева.
Саговорник „Политике” добро упућен у стање на тржишту и који је годинама био на водећим позицијама у овој бранши каже да се већ неко време у пословним круговима говори о продаји „Имлека” и да је наводно било неколико озбиљних понуђача, али се ове информације не деле са јавношћу, што је и уобичајено. У оваквим преговорима обично се потписују уговори о обостраној заштити података.
– Када је реч о инвестиционим фондовима њихова стратегија је да се не задржавају превише у истим пословима и да често постоји притисак инвеститора да се улагања преселе у нове послове. Тако су у међувремену новог власника добили и „Књаз Милош” и „Бамби”, а у случају „Имлека” практично се фонд и превише дуго задржао, рокови су пробијени. Врло је реално да би „Имлек” могао да буде продат, али не знамо ко ће бити купац – истакао је наш саговорник.
„Политика” је јуче покушала да сазна и званично у „Имлеку” да ли су тачни наводи у медијима, али до закључења овог броја нисмо добили одговор.
Истовремено са спекулацијама о продаји, у компанији тренутно део радника, окупљених у синдикатима, покушава да се избори за бољи финансијски положај. После неуспешних преговора о повећању цене рада која није мењана од октобра 2023, синдикат „Независност” „Имлек а. д.” организовао је прошлог петка једносатну обуставу и најавио наставак борбе за боље услове рада, објављено је такође на порталу „Независност”.
Главни повереник синдиката „Независност” Небојша Јанковић изјавио је за тај портал, између осталог, да цена рада у „Имлеку” није мењана годину и по дана, тачније од октобра 2023.
Према подацима послодавца, просечна зарада у „Имлеку” износи 108.000 динара. То, према речима Јанковића, не би звучало лоше да није веома спорно, јер су у просек урачунати регрес за годишњи одмор, надокнада за топли оброк, па чак и поклон фирме од 12.000 динара који сваки запослени добија једном годишње. Како је рекао, просек повећавају и примања запослених у управи предузећа која су пословна тајна, али се зна да су много већа од просечне зараде. Као илустрацију стварних примања, он је навео да на сложенијој радној позицији оператера на ферментацији млека (брига о чистоћи и квалитету) запослени месечно добија између 95.000 и 100.000 динара.
– Реално, зараде великог броја радника су много ниже од тих 108.000. Најнижа уговорена плата износи око 55.000 динара, а да би тај радник примио више мора чешће да ради у трећој смени или да накупи прековремене сате – напоменуо је Јанковић. У синдикату „Независност” сматрају да је добро што је и други синдикат у предузећу затражио повећање цене рада.