Цена биткоина креће се око историјски високе вредности од сто хиљада долара. Биткоин је порастао за око 130 одсто у току године. Раст цене и велики добици привлаче нове улагаче који се први пут суочавају са процесом куповине биткоина.
Ствари могу брзо кренути по злу када купујете и чувате биткоин. Како избјећи најочигледније грешке и преваре?
Благо закопано испод тона смећа
На интернету се могу прочитати свакаква застрашујућа сведочанства, где су појединци остали без свог новца због губитка крипто-ключева биткоин новчаника или због преваре и злоупотребе.
Можда најпознатија прича је она о Џејмсу Хауелсу, британском ИТ инжењеру који је 2013. случајно бацио тврди диск на којем су се налазили кључеви око 8000 биткоина које је стекао у раним годинама криптовалута. Тада су биткоини вредили неколико стотина хиљада долара, а данас би њихова вредност била око 800 милиона долара.
Чест пример губитка новца су и куповине на сумњивим интернетским менјачницама у пореским оазама које купци налазе на друштвеним мрежама Фејсбук, X, Инстаграм или ТикТок.
Тврди диск је завршио на депонији у Њупорту у Велсу, а Хауелс већ годинама покушава да добије дозволу од градских власти за потрагу за њим. Нудио је разне планове, укључујући финансирање потраге уз помоћ напредних технологија, али му градско веће никада није одобрило ископавање смећа, плашећи се последица по животну средину. Д dakле, на сметлишту је закопано благо које би ускоро могло вредети више од милијарду долара.
Крипто као кринка за пирамидалну шему
Тони Чепон, председник Биткоин друштва Словеније, каже да су људи најчешће жртве сопствене похлепе. Наседају на обећања велике зараде на сумњивим интернетским платформама које раде као пирамидалне шеме, регрутујући нове чланове.
„У већини случајева све функционише како треба док постоји прилив људи и капитала. Када то престане, сви остају без новца“.
Чест пример губитка новца су и куповине на сумњивим интернетским менјачницама у пореским оазама које купци налазе на друштвеним мрежама Фејсбук, X, Инстаграм или ТикТок. Трансфер ради без икаквих проблема, трговање такође ради, али код исплате запиње, рекао је Чепон.
Појединци се често обраћају Биткоин друштву када је већ прекасно, рекао је Чепон.
Превара је такође честа када неко помаже инвеститору да отвори рачун на берзи, подеси хладан новчаник и све остало при куповини биткоина. „Наравно, уз ту помоћ записује корисничке податке, лозинке, кључеве, а након одређеног времена празни средства из хардверског новчаника или менјачнице.“
Превођење пре куповине
Преваре у које је тешко поверовати су телефонски позиви у којима странци телефоном уверавају појединце да им дају приступ својим рачунарима или телефонима јер на својим рачунима имају криптовалуте. Kриминалци потом испразне банковне рачуне жртве. Полиција такође поново упозорава на ову врсту преваре.
„Како је могуће да неко мисли да га негде чека биткоин ако никада није регистровао рачун и никада није купио биткоин“, пита се Чепон.
„Знам за неколико случајева у којима су људи спремили своје приватне кључеве или сигурносне копије новчаника, али су заборавили лозинку за приступ тим кључевима“, рекао је стручњак за рударење криптовалута Марко Тарман.
Новим корисницима Чепон саветује да биткоин купују на регулисаним берзама и брокерима као што су Битстамп, Кракен, Цоинбејс, Иконами, Страјк, Реали или директно од неке особе којој верују.
Пре куповине, новопридошлице би требало да погледају неке информативне видеоупуте и прочитају неколико чланака како би се упознали са темом, каже председник Биткоин Социетија. Пун садржај објављују и на њиховој веб страници, а организују и месечне сусрете уживо у Марибору и Љубљани.
Заборавили сте сигурносну лозинку?
„Знам за неколико случајева у којима су људи спремили своје приватне кључеве или сигурносне копије новчаника, али су заборавили лозинку за приступ тим кључевима“, рекао је стручњак за рударење криптовалута Марко Тарман за Блумберг Адрију.
Пре тренутног стандарда фраза од 24 речи, хардверски новчанци често су стварали сигурносне копије које су биле заштићене лозинком. Многи људи нису запамтили ове лозинке или их нису правилно похранили, што је резултирало тиме да су корисници имали одговарајућу сигурносну копију, али нису имали приступ својим биткоинима или другим средствима, објаснио је Тарман.
Тарман истиче још један чест пример губитка средстава – сајбер нападе на берзе.
Веома познат пример је бивша јапанска крипто берза Мт. Гок, где су сва средства корисника нестала због хаковања система. Сличан пример је недавни случај берзе ФТX, где власници берзе излажу корисничка средства ризику због лошег управљања и могуће преваре.
„У таквим случајевима посебно је важно запамтити добро познати мото криптовалута: ‘Not your keys, not your coins’ (Ако не поседујете своје кључеве, не поседујете ни своје новчиће)“, закључује Тарман.
Да ли је петина биткоина изгубљена заувек?
Процењује се да је око 20 одсто свих створених биткоина (око 3,94 милиона од приближно 19,7 милиона досад створених) заувек изгубљено због заборављених лозинки, изгубљених приватних кључева или смрти власника који нису осигурали пренос приступа на наследнике. Према тренутној вредности биткоина, укупна вредност наводно изгубљених биткоина износи приближно 387 милијарди долара. Стручњаци сматрају да је велики део биткоина из првих година рада система, када се највише рударило, недоступан, а корисници су мање пазили на заштиту својих приступних кључева због њихове ниске цене.
Кључ са само десет покушаја откључавања
Међу познатим причама о изгубљеним биткоинима је случај Стефана Томаса и IronKey S200 шифрованог USB стика. Немачки програмер Томас је 2011. године примио 7002 биткоина као плаћање за видео о биткоину. Спремио их је на шифровану, лозинком заштићену USB меморију IronKey S200. Након десет нетачних уноса лозинке, подаци се трајно бришу. Томас је већ осам пута унео погрешну лозинку и има још само два покушаја пре него што кључ буде заувек закључан. Понудио је награду хакеру који може разбити кључ.