Кинески званичници разматрају продају америчког пословања друштвене мреже ТикТок Илону Маску ако компанија не успе да спречи судску забрану ове платформе у Сједињеним Америчким Државама.
Судије америчког Врховног суда требало би да донесу одлуку о закону који је 19. јануар одредио рок за ТикТок да или прода своје операције у САД или да се суочи са забраном у земљи.
Власти у Пекингу највише желе да америчко пословање ТикТока остане у власништву матичне кинеске компаније Бајтденс, али анализирају и сценарије за ванредне ситуације од којих је један продаја Илону Маску, преноси Блумберг позивајући се на анонимне упућене изворе.
Према једном сценарију о којем је наводно расправљала кинеска влада, Маскова фирма Икс (Твитер) би преузела контролу над Тиктоком у САД и ове фирме би заједнички водиле пословање, додају извори.
Тикток у Сједињеним Америчким Државама има више од 170 милиона корисника, што би помогло напорима платформе Икс да привуче оглашиваче.
Маск има и засебну компанију за развој вештачке интелигенције (xAI), која би могла да има користи од огромне количине података на Тиктоку.
Кинески званичници тек треба да постигну чврст консензус о томе како даље, а њихова разматрања су још увек прелиминарна, рекли су извори њујоршке агенције, преноси Танјуг.
Представници Тиктока, који су више пута у прошлости нагласили да неће продавати свој бизнис у Америци, демантовали су вест Блумберга и означили је за „чисту фикцију“.
„Не може се очекивати да коментаришемо чисту фикцију“, рекао је портпарол Тиктока за ББЦ.
Платформа Икс још увек није реаговала на захтев за коментар.