После пада Сирије, неизбежно следе и Јемен и, посебно, Иран. То је једноставно неминовно, јер се, још од постанка света, према мишљењу иранског геополитичара, води једна те иста борба: између сила зла и добра, а конфронтација Ирана и ционистичког режима је само део ове историјске битке. Са падом Сирије у руке салафистичких милиција из корена се променила геополитичка мапа Блиског истока. Сирија је престала да постоји као независан геополитички ентитет. Судбина палестинског народа је неизвеснија него икад пре. Иран је изгубио једну од веома важних карика у оном што ајатолах Али Хамнеи назива „осовином отпора“, а читав Медитеран је, по свему судећи, и то преко ноћи, претворен у „америчко море“.
„Иран после исламске револуције је исто толико неразумљив западном свету као и хришћанска, православна Русија“, примећује италијански геополитичар Константин Сеолдо на сајту „Геополитика“. Иран се супротставља и Израелу, који је заправо само колонијална испостава Запада на Блиском истоку. Израел, то је апсолутно јасно, жели да сасвим истреби Палестинце, за почетак у Појасу Газе. Нови/стари амерички председник Доналд Трамп, који се вратио у Белу кућу, одлучан је у намери да поведе нови рат против Ирана. „Његов циљ је“, додаје Сеолдо, „да задовољи жеље Тел Авива и да врати Иран под контролу Запада“.
Како предвиђа италијански геополитичар: „Ускоро ће САД повести нови рат, и директан и преко посредника, укључујући организације попут ‘Муџахедин е Калк’ (МЕК), која је основана још 1965. године и помпезно названа ‘Национална ослободилачка војска Ирана’.“
Можда је сада наступило време МЕК-а и сличних организација, које је формирао Запад са намером да их употреби у одговарајуће време.
Прва следећа мета Израела и САД је Ирак
Сајт „Геополитика“ преноси интервју са иранским геополитичким аналитичаром и стручњаком на Блиски исток и организацију МЕК Алирезом Никамом.
На почетку, ирански геополитичар подсећа на речи иранског врховног вође ајатолаха Али Хамнеиja, који је пад Башара Асада приписао „америчко-израелској завери“. И други ирански званичници деле ово мишљење. На пример, званичник за политичка питања у канцеларији иранског лидера Расул Санаеи Рад, назвао је Асадов пад катастрофалним, а ову катастрофу је, према његовом мишљењу, омогућило то што је „један део сиријског народа преварен и што је подржао наоружане групе у преузимању контроле над судбином своје земље“. Од почетка напада милитаната из Тахрир ел Шам на Сирију, додаје Алиреза Никам, народ Ирана је показао спремност да се бори против ове терористичке групе, укључујући и добровољце за рат у Сирији. „Ирански народ је много пута доказао да је чинио све што може да помогне ‘осовини отпора’.“
Такође, Иранци су много пута вршили притисак на владине званичнике да пруже војну помоћ Сирији, због чега су излазили на улице и протестовали против Израела и САД.
Али оно што је најважније, наглашава ирански геополитичар, јесте да су „ирански обавештајни званичници три месеца пре колапса упозорили Башара ел Асада да ће се ускоро догодити напад на Сирију После тога, сиријски званичници су затражили да иранске снаге напусте земљу.“
Као резултат тога, скоро 90 одсто иранских снага се повукло из Сирије. „Иран је, само месец дана пре напада“, додаје Никам, „више пута упозоравао сиријског председника Асада да поједини сиријски војни званичници раде за Израел и САД. Сиријским званичницима је нуђен новац и упућиване су претње њиховим породицама“. Потом се десило неизбежно: Асад се суочио са издајом своје војске, да би, на крају, уз подршку преосталих иранских снага и руског ваздухопловства, напустио земљу и отишао у Москву.
Како истиче ирански геополитичар: „Исламска Република Иран је потпуно свесна да је следећа мета Израела и САД Ирак, и зато Иран покушава да значајно ојача снаге отпора у Ираку.“
Канцерогени тумор човечанства који мора бити одстрањен
После пада Сирије, неизбежно следе и Јемен и, посебно, Иран. То је једноставно неминовно, јер се, још од постанка света, према мишљењу иранског геополитичара, води једна те иста борба: између сила зла и добра, а конфронтација Ирана и ционистичког режима је само део ове историјске битке.
Сада се, додаје он, нарочито после неуспеха САД у Ираку и Авганистану, показује да су „силе зла“, САД и Израел, у опадању. „Исламска Република Иран, као срце ‘осовине отпора’, има мисију да се супротстави глобалном угњетавању и подржи потлачене широм света.“
Како закључује Никам: „Ирански лидери су много пута описали ционистички режим, и све оне који га подржавају, у првом реду САД, као канцерогени тумор, који мора бити уклоњен из историје, а коначна конфронтација Ирана и Израела је неизбежна како би се успоставила глобална правда.“
Како подсећа ирански геополитичар, и до сада су врховни вођа Исламске револуције и команданти „осовине отпора“ истицали да су спремни за „коначну битку“. И Сајед Хасан Насрала, покојни генерални секретар Хезболаха у Либану, изјавио је да ће рат против Ирана означити крај ционистичког режима. О томе, додаје он, говоре и многи делови Курана: „Коначна победа ће припасти силама добра“.
Што се тиче терористичке групе МЕК, закључује ирански геополитички експерт, она је сваки пут, и то на свим нивоима, доследно демонстрирала издају сопствене земље. Након Исламске револуције и током иранско-ирачког рата, додао је, ова група је убила преко 17.000 иранских држављана. Нема сумње да ће они наставити да раде свој прљави посао.
Вратимо се, на крају, Трампу, који је обећао препород америчком народу. Његови први кораци, чак и пре него што је званично постао председник САД, показују да су то само празна обећања. Уместо да се посвети унутрашњим питањима, попут растућег сиромаштва и националног дуга, кризе долара или неконтролисане имиграције, Трамп се окренуо јачању војне производње, припремајући САД за нове и тешке ратове.
Како је приметио стручњак за Централну Азију Хенри Каминс на сајту „Њу истерн аутлук“, Трамп уопште није „миротворац“, већ представник снажних финансијских лобија у САД, који живе за рат и од рата.
На такве се, подвлачи Каминс, односи чувено библијско упозорење: „Чувајте се лажних миротвораца“.