Почетна » Наука » „Тихи срчани удар” погађа оболеле од дијабетеса

„Тихи срчани удар” погађа оболеле од дијабетеса

Особе са дијабетесом у млађој животној доби знатно чешће оболевају од кардиоваскуларних или цереброваскуларних болести у поређењу са осталом популацијом. Дијабетес је често повезан са високим крвним притиском, високим ЛДЛ холестеролом и триглицеридима, прекомерном тежином и гојазношћу. Удружено јављање ових фактора повећава ризик од озбиљних срчаних проблема. Поводом обележавања Светског дана борбе против дијабетеса, лекари упозоравају да је важно контролисати ове факторе ризика како би се компликације болести спречиле на време.

Доцент др Милена Пандрц, кардиолог, истиче да је дијабетес лечив, али чак и када је ниво глукозе под контролом, у великој мери повећава ризик од срчаних обољења и можданог удара. Пацијенти са дијабетесом се суочавају са високим ризиком од срчаних болести, посебно срчаног удара. Десетогодишњи ризик од срчаног удара код пацијената са некомпликованим дијабетесом износи 20 одсто.

– „Тихи срчани удар” је још једна посебност која се види код дијабетичара. Настаје због оштећења нерава који преносе бол услед неконтролисаног дијабетеса. Ове особе често не осећају бол од срчаног удара. Последњих година је побољшано медикаментозно лечење ових болесника лековима уз доступност две групе лекова – СГЛТ 2 (инхибитори транспортног протеина натријум глукозе) и ГЛП 1 (пептид сличан глукагону). СГЛТ 2 инхибитори делују тако што стимулишу излучивање шећера кроз урин и веома су корисни у превенцији и лечењу свих врста срчане инсуфицијенције. Они такође спречавају и лече компликације повезане са бубрезима које доводе до хроничне болести бубрега. ГЛП 1 агонисти семаглутид (инјекција и орални) и тирзепатид (инјекција) делују тако што спречавају васкуларне догађаје (срчани удари, мождани удар) код високоризичних пацијената са више фактора ризика. Обе ове групе лекова такође значајно смањују ниво шећера у крви и обично се дају као додатак традиционалним лековима попут метформина и других – наглашава др Пандрц.

Статистика показује да 537 милиона људи у свету живи са дијабетесом, односно приближно свака десета одрасла особа, а од тога три четвртине у земљама са ниским и средњим приходима, каква је и Србија. Код нас приближно 450.000 особа има постављену дијагнозу дијабетеса.

Милиони људи са дијабетесом суочавају се са свакодневним изазовима у контроли своје болести код куће, на послу и у школи. Морају бити организовани и одговорни, што утиче на њихово физичко и ментално благостање. – Готово свака трећа особа са дијабетесом тешко доживљава тегобе повезане са болешћу и пати због тога, а 63 одсто пацијената наводи страх од развоја компликација повезаних са дијабетесом на њихово благостање. Трећина особа са дијабетесом сматра да је тешко да остану позитивни у односу на своје стање. Ново глобално истраживање које је спровела Међународна федерација за дијабетес (ИДФ) открива да је 77 одсто људи који живе са дијабетесом искусило анксиозност, депресију или друго ментално здравствено стање због дијабетеса. Брига о дијабетесу се често фокусира само на шећер у крви, остављајући многе друге пратеће здравствене проблеме нерешене – додаје др Пандрц.

Оно што још више забрињава јесте да код више од половине оболелих болест није дијагностикована. Ови привидно здрави људи нису свесни своје болести и неминовних компликација које ће утицати на њихово здравље.

– Стратегија превенције, која је већ у неким земљама имплементирана од стране углавном дијабетолошких организација, тиче се програма превенције дијабетеса (ППД). Он има два циља: примарни и секундарни. Примарни се тиче спречавања или одлагања конверзије различитих форми инсулинске резистенције у манифестну шећерну болест, док се секундарни односи на смањење учесталости кардиоваскуларних догађаја и превенцију атеросклерозе у особа. Примарна превенција је заправо лечење предијабетеса, како се заједнички називају повишена гликемија наште и интолеранција на глукозу, и односи се, пре свега, на модификацију стила живота и евентуалну примену фармаколошких средстава – каже др Пандрц.

Особе са дијабетесом у млађој животној доби значајно чешће оболевају од кардиоваскуларних или цереброваскуларних болести у поређењу са осталом популацијом. Висок ниво шећера у крви може оштетити крвне судове, а такође и нерве срца, што може довести до два значајна проблема са срцем самостално или у комбинацији болести артерија које се налазе на површини срца и исхрањују га и слабости срчаног мишића.

– Рана дијагноза и ефикасно лечење дијабетеса и удружених обољења попут хипертензије, високог лошег холестерола и гојазности у великој мери спречавају срчани удар, мождани удар, хроничну болест бубрега и срчану инсуфицијенцију која може бити присутна и без срчаног удара оштећењем срчаног мишића, из чега проистиче потреба за побољшањем подршке благостању оболелих кроз дијабетолошку здравствену заштиту, која се до сада глобално није показала довољно ефикасном – закључила је др Пандрц. Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) Сања Радојевић Шкодрић изјавила је јуче, поводом Светског дана борбе против дијабетеса, да РФЗО од ове године располаже једом од најсавременијих инсулинских пумпи и да је уведена нова категорија пацијената која има право на тест-траке. „Од пре две године за дијабетичаре су о трошку РФЗО обезбеђени нови иновативни лекови, а на листи лекова је и велики број инсулина и других лекова који су једнако значајни за лечење”, навела је у саопштењу директорка Радојевић Шкодрић, пренео је Танјуг. Додала је да сви оболели на инсулинској пумпи и деца са нестабилним дијабетесом имају право на сензоре и да је од прошлог месеца број доступних сензора повећан са пет на седам типова сензора и подсетила да РФЗО обезбеђује низ различитих помагала за оболеле од дијабетеса, као и да се права на њих континуирано проширују.

Извор: Политика

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.