Изменама Закона о образовању обезбеђено је да страни факултети дођу у Србију. Ова одлука изазвала је незадовољство и полемике. Док министарка просвете Славица Ђукић Дејановић каже да ће „страни факултети бити здрава конкуренција“, академска заједница изражава забринутост.
Ђукић Дејановић је говорећи о предложеним изменама Закон о образовању казала новинарима да довођење страних факултета у Србију представља и један вид демографске мере. Јер, како је указала, „млади који оду на школовање у иностранство често тамо остају и заснивају породице“.
Она је коментаришући наводе да за стране факултете неће бити потребна акредитација, изјавила да ће они само бити лоцирани у Београду, али да неће улазити у државни систем образовања.
Казала је и да би се тиме пружила би се прилика младим људима да не морају да плаћају стан, храну и боравиште уколико желе да се школују на страним универизтетима.
Ректор Универзитета у Београду: Забринути смо
С друге стране, Владан Ђокић, ректор Универзитета у Београду упутио је отворено писмо члановима Одбора за образовање и науку. Како је рекао, предлогом се даје могућност иностраној високошколској установи извођење студијских програма на основу споразума са Министарством просвете, из чега произилази да ће инострана високошколска установа пословати на територији Републике Србије без претходно спроведеног поступка акредитације, што је крајње опасно и дискриминишуће према домаћим универзитетима.
„Такође, у ситуацији када се ради на новом моделу финансирања у високом образовању, одредба по којој би се инострана високошколска установа финансирала из средстава буџета Републике Србије доводи у питање досадашње напоре предузете у том смислу. Оваква допуна предлаже се у крајње неповољном тренутку, када се решава суштински једно од најважнијих питања за високошколске установе у Србији, а то је управо финансирање“, написао је ректор.
МАСА: Дискриминација домаћих универзитета?
Истовремено се огласила и Мрежа академске солидарности и ангажованости (МАСА). Они су критиковали Предлог измене Закона.
Мрежа је у саопштењу навела да се тим предлогом намерава дозволити иностраним високошколским установама извођење студијских програма у Србији. И то на сва три нивоа студија, без икаквог поступка акредитације, већ само на основу директног споразума и дозволе за рад коју би издавало Министарство просвете.
Додаје се и да новим предлогом измене Закона, држава предвиђа могућност додељивања буџетских средстава за накнаду школарине, односно дела школарине (студената држављана Србије), као и за друге трошкове студирања на иностраним високошколским установама које ће пословати у Србији.
„На овај начин наведени предлог, са једне стране, дискриминише домаће универзитете и факултете. А са друге стране, не доводи у питање квалитет иностраних високошколских установа, нити их усклађује са предвиђеним стандардима квалитета који важе у Србији“, пише у саопштењу,