До сада су AI револуцијом доминирале америчке компаније попут OpenAI, Google-а и Meta-е. Међутим, у последњим месецима појавило се ново име на листама са benchmarking резултатима: Qwen компаније Alibaba. У протеклих неколико месеци, варијанте Qwen-а су се нашле на врху ранг-листа сајтова који мере перформансе AI модела.
„Qwen 72B је краљ, а кинески модели доминирају“, написао је Clem Delangue, извршни директор Hugging Face-а, у јуну, након што је модел заснован на Qwen-u први пут заузео прво место на ранг-листи Open LLM његове компаније.
Кинески преокрет у AI индустрији
Ово је изненађујући преокрет за кинеску AI индустрију, за коју су многи мислили да је осуђена због ограничења у вези са полупроводницима и недостатка рачунарске моћи.
Успех Qwen-а показује да Кина може да се такмичи са најбољим светским AI моделима — што поставља озбиљна питања о томе колико ће дуго америчке компаније наставити да доминирају овим пољем.
Фокусирајући се на могућности као што је подршка за више језика, Qwen помера границе онога што AI модели могу да постигну — и за кога могу бити направљени.
Изненађење за AI програмере
Те могућности изненадиле су многе програмере, чак и оне који раде на Qwen-у. AI програмер David Ng користио је Qwen како би направио модел који је заузео прво место на ранг-листи Open LLM.
Креирао је моделе користећи и технологије Meta-е и Google-а, али каже да му је Alibaba дала најбоље резултате. „Из неког разлога, кинески модели најбоље функционишу“, рекао је за Rest of World. „Не знам зашто.“
Јединствена позиција на кинеском тржишту
Краткорочно, већи део Qwen-овог успеха долази из његове јединствене позиције на кинеском тржишту. На лансирању, Alibaba је тврдила да је око 90.000 клијената користило неке моделе из серије Tongyi Qianwen LLM.
(Назив „Qwen“ долази од скраћенице за термин који се отприлике преводи као „свеобухватно знање“.) Већина клијената су кинеске компаније које не би биле вољне да формирају директна партнерства са америчким компанијама попут OpenAI или Anthropic.
Експериментална партнерства
Компаније широм света покушавају да интегришу AI у своје производе и услуге, а кинеске компаније нису изузетак. Alibaba тврди да Qwen има преко 2,2 милиона корпоративних корисника, али већина јавних партнерстава још увек је експериментална.
Један Qwen-ov производ, развијен за мобилну дивизију компаније Xiaomi, омогућава корисницима да генеришу рецепте из фотографије јела. Qwen такође покреће Xiaomi мобилног асистента, који је доступан и на телефонима и у аутомобилским системима.
Проблеми и стабилност на кинеском тржишту
Изградња на основу Qwen-а пружа кинеским компанијама већу стабилност. Америчке AI компаније су прекинуле приступ API-јевима за кинеске кориснике, док су многи AI сајтови блокирани од стране централне владе. Још важније, Qwen није само доступна алтернатива: показује се као једнако способан као и модели доступни у САД-у.
Када је лансирала најновију верзију Qwen-а, Alibaba је поделила резултате који су били близу водећим моделима OpenAI и Anthropica.
Језичка флексибилност и глобална доступност
Инжењери могу приступити основном моделу Alibabe са готово било ког места на планети. Qwen-ова течност у главним језицима који су ван већине светских AI података — укључујући језике са ниским ресурсима, као што су бурмански, бенгалски и урду — даје му предност. У поређењу, Metin отворени AI модел Llama покрива само употребу на енглеском језику.
Глобална визија Qwen-a
Неки у индустрији то виде као продужетак Alibabinоg општег принципа градње за цео свет, а не само за Кину. „Верујем да Qwen-ова стратегија осликава Alibabinu рану мисију да ‘олакша пословање било где’,“ рекао је Tiezhen Wang, инжењер у Hugging Face-у, за Rest of World, рекавши да модел „има потенцијал да револуционише глобалну пословну комуникацију, превазилазећи језичке, па чак и културне границе.“
Конкуренција са најбољим моделима у свету
Dylan Patel, из независне истраживачке компаније SemiAnalysis, рекао је за Rest of World да, иако Qwen није сасвим на нивоу GPT-4, довољно је близу да привуче пажњу.
„Они износе тврдње, али према ономе што сам видео и користио, није још на том нивоу“, рекао је. Али Patel каже да модел Alibabe често надмашује конкуренте у областима попут формалне математике и вишејезичних операција.
Утицај трговинских баријера на кинески AI развој
Перформансе Qwen-а су значајне с обзиром на важне трговинске баријере које је Вашингтон поставио са циљем успоравања кинеског AI развоја. Од 2022. године, САД је блокирао извоз најнапреднијих чипова компаније Nvidia — истих чипова који покрећу најновију генерацију AI модела.
Већи део опреме потребне за производњу напредних чипова на домаћем тржишту такође је блокиран за извоз у Кину, тако да су кинеске технолошке фирме попут Huawei-а имале проблема да попуне ту празнину.
Како AI фирме трче да креативно стварају све сложеније моделе, потребне су им све веће количине процесорске снаге — а забрана чипова значи да кинеске фирме имају реалан ризик да остану без те процесорске моћи.
Будућност кинеске AI индустрије
Иако забрана чипова остаје фактор, аналитичари сматрају да недавни успех кинеске AI индустрије показује да забрана није потпуно угасила индустрију. „Ове LLM ранг-листе најмање показују колико је софистициран екосистем у Кини,“ рекао је Karman Lucero, сарадник на „Paul Tsai China“ Центру на Правном факултету Универзитета Yale, за Rest of World. „Не би могли ово да постигну да немају одређени ниво талента, да немају приступ барем одређеном нивоу технологије и да нису уложили одређени праг софистицираности.“