Научници су открили необичан артефакт у Светој земљи. Предмет величине људског нокта може осветлити многе мистерије библијске историје. На пример, може открити каквим боговима су се молили у древном Израелу и са ким је заправо ратовао краљ Давид.
Једна ствар — много питања
На јубилејској конференцији посвећеној историји Јерусалима, централни експонат била је мала печатна фигура од тамног камена. Израелски археолози су је пронашли крајем августа у близини Храмовне горе.
Научнике је запањио не само њен век — скоро три хиљаде година, већ и оно што је на њој приказано. Људска фигура са круном, подигнутом руком и… крилима на леђима. Поред ње — натпис на палеоеврејском: „За Јехоезера, сина Хошајаху“.
Слова су изгравирана обрнуто, како би се могла оставити отисак на глиненој или воштаној таблици. У модерној интерпретацији, објашњава један од руководилаца ископавања, сарадник Управе за антиквитете Израела Јувач Баруш, то значи: све што је означено овим печатом постаје својина неког Јехоезера.
Власник артефакта, наставља његов колега доктор археологије Навот Ром, вероватно је био високо рангирани човек у хијерархији израелског царства. Могуће је да је био званичник. А печат је служио за исту сврху као и данас.
Многе недоумице
Међутим, постоје питања. Печат датира из VIII века пре нове ере. У то време, јеврејски народ је скоро пет стотина година живео слободно од египатског ропства, склопио савез с Богом и подигао Храм у Његову част.
Другим речима, како су у држави која се придржавала строгог монотеизма изненада појавили пагански амулети са крилатим фигурама? Свака људска, а посебно божанска фигура, била је забрањена у јудаизму. Да ли то значи да су Јевреји неодговорно испуњавали обавезе према Богу?
Комерцијалисти древног света
И да и не, објашњава један од стручњака Управе за антиквитете Израела, асириолог Филип Вукосавовић. У крилатој фигури јасно се препознаје неоасиријски стил. Он је јединствен и ретко се појављује у глифима (писмима) периода Првог храма.“Фигура је приказана у профилу,“ описује научник.
„Одећа — дуга пругаста мантија или хаљина. Коса густих коврџа прекрива потиљак, а на глави се налази круна. Једна рука је подигнута напред са отвореном дланом. Могуће је да указује на неки предмет.“
Тако су асиријци замишљали демоне — различита божанства нижег реда. Сматрали су их својим заштитницима: штите људе од злих сила и помажу им да се суоче с недаћама. У Месопотамији су такви крилати заштитници први пут појавили око IX-VIII века.
Како су они дошли у Израел?
„Потпуно је очигледно да имамо посла с јаким културним утицајем Асирског царства које је тада јачало. А убрзо ће заузети цео Блиски Исток. Политичке реалности, наравно, нису могле да не оставе трага на уметности,“ каже Филип Вукосавовић.
Међутим, освајање Земље обећане и дуги бабилонски ропство догодит ће се тек у VI веку пре нове ере. А печат је направљен знатно раније. Ипак, суседна Феникија у то време већ је пала под асирски притисак. Сасвим је могуће да су Јевреји информације о мистериозним крилатим демонима добили управо оданде.
Откриће које интригира
Што се тиче питања да ли се власник печата молио асирском крилатоме демону или не, овде је све једноставно.
„Са великом вероватноћом можемо рећи да је првобитно на печату било само приказано божанство. А текст је накнадно изгравиран. Он је прилично неуредан — за разлику од гравуре демона. Могао га је направити сам власник,“ каже доктор археологије Навот Ром.
То јест, неко Јехоезер једноставно је додао своје име постојећем отиску и учинио га својим препознатљивим знаком. Након разјашњавања ове мистерије, научници из Управе за антиквитете журе да реше још један задатак.
Наиме, оба имена која су изрезана на печату налазе се у књигама Старог завета. Јехоезер (у скраћеној форми — Иоазер) помиње се међу ратним саборцима цара Давида. А његов отац Хошајаху, пореклом из племена Левијевог, учествовао је у свечаном освећењу градских зидина Јерусалима.
Сада стручњацима предстоји да утврде да ли печат припада познатим личностима из јеврејске историје. Истраживање још траје. Нема сумње да ће ускоро у библијској археологији бити мање тајни.