Када људи кажу да њихов новац не „вреди“ као раније, они говоре о ефектима инфлације на њихове приходе или богатство. Инфлација смањује куповну моћ новца, па сваки појединац жели да његови приходи и инвестиције надмаше инфлацију како би могли да приуште више ствари, чак и ако цене порасту.
Свака земља има своју стопу инфлације, која зависи од њене укупне економије, као и од утицаја фискалних и монетарних политика на економију.
Инфлација може утицати и на одређене секторе економије, попут цена горива или хране. Постоје три типа инфлације која утичу на економију: инфлација потражње, инфлација трошкова и уграђена инфлација.
Шта је инфлација потражње?
Често коришћени израз „превише долара јури премало робе“ односи се на инфлацију потражње. Ова врста инфлације, која резултира вишим ценама роба и услуга, последица је пораста потражње и/или несташице жељених производа.
Инфлација потражње утиче на потрошаче кроз више цене и често се повезује са лакшом монетарном политиком која ствара вишак долара у економији, што повећава потражњу за робом.
Шта је инфлација трошкова?
Инфлација трошкова је раст цена производа због преноса повећаних трошкова за плате и сировине на потрошаче. Позната и као инфлација трошкова плата, инфлација трошкова је последица општег раста цена услед инфлације.
Виши трошкови за плате, које радници траже да би држали корак са инфлацијом, и за материјале, који улазе у производњу робе, често резултирају смањењем понуде. Ово мења однос понуде и потражње, што резултира вишим ценама.
Шта је уграђена инфлација?
Уграђена инфлација је очекивани ниво инфлације у економији и заснива се на прошлом нивоу инфлације трошкова и инфлације потражње, као и на укупном пословном циклусу. Уграђена инфлација утиче на економска очекивања и планирање у економији.
Уграђена инфлација утиче на потрошаче јер општи ниво очекиване инфлације пролази кроз економију, а такође утиче и на инвеститоре који желе да остваре високе реалне стопе поврата, што је повратак на инвестицију после инфлације.
Инфлација негативно утиче на куповну моћ
Инфлација смањује куповну моћ вашег новца, па не можете купити онолико ствари са истом количином новца. Ако вам плата остане иста, а инфлација расте, можда нећете моћи да купите све што вам треба без задуживања. Ако ипак можете приуштити све што вам треба, нећете имати толико новца за улагање или трошење на ствари које желите.
Инфлација повећава каматне стопе
Ниске каматне стопе шире монетарну базу, јер ће више предузећа и потрошача бити вољно да позајми новац за проширење пословања или куповину аутомобила, кућа и других ствари. Потрошња владе такође укључује задуживање, што проширује монетарну базу. Ово може довести до инфлације потражње.
Због тога Федералне резерве САД (Фед) прате каматне стопе како би одржале баланс између подстицања економије и контроле инфлације.
Инфлација повећава ризик од рецесије
Инфлација може изазвати рецесију јер људи можда престану да купују робу и услуге када немају довољно куповне моћи. Такође, ако Фед подигне каматне стопе како би охладио економију, то може смањити пословну активност и довести до рецесије.
Како се заштитити од инфлације
Постоји неколико стратегија за заштиту портфолија од инфлације, укључујући улагање у различите врсте средстава и тражење инвестиција са вишим приносима.
Инвестирајте у државне обвезнице
Обвезнице америчке трезорске управе, као и обвезнице других држава, често се користе због стабилности прихода које пружају. Такође, ту су и TIPS (обвезнице заштићене од инфлације), које се прилагођавају инфлацији како би сачувале куповну моћ улагања.
Купујте злато и племените метале
Злато и племенити метали су историјски задржали своју вредност током инфлаторних периода. Иако не доносе приход као обвезнице или акције, могу сачувати куповну моћ.
Отворите штедни рачун са високим каматама
Ови рачуни нуде веће каматне стопе од традиционалних штедних рачуна, што може помоћи у очувању вредности новца током инфлације.
Уложите у акције
Иако инфлација може негативно утицати на цене акција, дугорочно улагање у добро диверсификован портфељ акција може помоћи у изградњи богатства.
Уложите у алтернативне инвестиције
Некретнине, роба, криптовалуте и друге алтернативне инвестиције могу помоћи у заштити од инфлације, посебно оне које генеришу приход или расту током инфлаторних периода.
Све ове стратегије пружају различите начине да се заштитите од инфлације и сачувате куповну моћ ваших средстава.