Манастир Витовница, смештен испод Хомољских планина, један је од најстаријих и најважнијих духовних центара у Србији. Ова светиња, основана у 13. веку, везана је за име краља Милутина Немањића, који је био њен ктитор.
Иако је манастир преживео многе недаће, укључујући више разарања и обнављања током Османлијске одмазде, његова духовна снага остала је постојана током векова.
Манастирска црква је посвећена Успењу Пресвете Богородице
Манастирска црква, посвећена Успењу Пресвете Богородице, грађена је у стилу моравске школе српске архитектуре. Има облик крста са наглашеним апсидама, а њени зидови чувају трагове богате историје.
Црква је прошла кроз неколико фаза изградње и реконструкције, од којих је најважнија била обнова из 1856. године када је Хаџи Стефан Бојовић додао припрату и звоник. Иконостас у цркви потиче из прве половине 19. века, док су фреске сачуване у куполи дело браће Марковић из 1856. године.
Овај манастир је још познат и по великом духовнику, оцу Тадеју
Посебну важност манастир Витовница стекао је у 20. веку, када је постао дом једног од најцењенијих српских духовника, оца Тадеја Витовничког. Отац Тадеј, рођен као Томислав Штрбуловић 1914. године у селу Витовница, био је познат по својим духовним учитељима, мудрим саветима и исцелитељским моћима.
Током свог живота, био је игуман манастира Витовница од 1962. године, а његова мудрост и благотворни утицај на вернике учинили су га једним од највољенијих духовника Српске Православне Цркве.
„Какве су ти мисли, такав ти је живот“
Његова књига „Какве су ти мисли, такав ти је живот“ постала је водич многима у потрази за духовним миром. Отац Тадеј уснуо је у Господу 2003. године, а његово гробно место у манастиру Витовница постало је место ходочашћа за многе вернике који верују у исцелитељску моћ његових молитви.
Иако је прошло две деценије од његове смрти, отац Тадеј остаје жива инспирација и водич кроз духовни живот многима широм света.
Место духовне обнове и тишине
Манастир Витовница данас је мушки манастир и наставља да буде место духовне обнове и тишине. Осим цркве, у комплексу се налази извор Свете воде, као и три конака, од којих је један изграђен 1960. године.
Манастир је такође познат по „Витовничком јеванђељу“, које је уковано златом и сребром од стране Вука Конда и чува се у Музеју Српске православне цркве у Београду.
Ова светиња, скривена у шуми Хомољских планина, и даље зрачи духовном снагом, привлачећи вернике који долазе да нађу мир и духовно освежење у њеном окриљу. Манастир Витовница није само споменик прошлости, већ живи сведок вере и духовности српског народа.