Југоисточну Европу је погодио топлотни талас, са максималним температурама и до 40 степени Целзијуса. У Србији и Хрватској је укључен црвени метеоаларм, највиши степен метео упозорења, а у Црној Гори и Босни и Херцеговини наранџасти. Да је ово тек почетак, и да нас чекају и топлија лета за портал „Klima 011“ објаснио је и наш најпознатији климатолог Владимир Ђурђевић.
Топлотни талас је период са температуром ваздуха изнад просечних вредности за посматрано подручје и доба године.
Дефиниције и границе се разликују по подручјима. „У односу на нашу климу, уколико је температура три дана и дуже виша од 35 степени Целзијуса у току летњих месеци, Србија се готово сигурно налази у топлотном таласу“, објаснио је Ђурђевић.
Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) је у среду издао упозорење на изражен топлотни талас на територији целе Србије.
У другој декади јула се наставља јак топлотни талас са максималним температурама од 35 до 40 степени Целзијуса и уз тропске ноћи у урбаним срединама, саопштила је та установа.
Тропске ноћи су када минималне температуре не падају испод 20 степени. На подручју Београда, максималне температуре ће се до 17. јула кретати 37 до 40 степена Целзијуса.
Ђурђевић очекује да ће екстремна врућина трајати још пет до десет дана. „Главна карактеристика овог таласа је његова дужина. Трајаће дуго у односу на неке топлотне таласе које смо имали претходних година“, истакао је.
Након 17. јула ће на северу Србије, а од 20. јула у свим крајевима доћи до пада температуре за око пет степени Целзијуса, стоји у саопштењу на сајту РХМЗ.
Међутим, тропски дани ће се наставити и након 17. јула, упркос мањем освежењу.
„Топло време ће се задржати у наредне три или четири недеље. Неће бити овако екстремно топло, али ће температуре бити изнад просека за ово доба године. Чак и случају временских непогода, температура ће остати изнад просека“, рекао је Ђурђевић.
Рекордне температуре нас упозоравају да се налазимо у процесу климатских промена
Према подацима одељења РХМЗ за мониторинг климе и климатске промене, иза нас је најтоплији јун од почетка мерења у Србији, али и у свету.
Постоји велика вероватноћа да ће јул у Србији бити пресликан. Према званичним подацима РХМЗ, најтоплији јул, као и читаво лето у земљи, забележени су 2012. године. Тада је средња температурна вредност у Београду на Врачару износила 32,6 степени Целзијуса.
Појединачни рекорд у Србији забележен је 24. јула 2007. године, са максималном температуром од 44,9 степени у Смедеревској Паланци.
Југоисточна Европа у црвеном
У Хрватској је трећи пут ове године због топлотног таласа упаљен црвени метеоаларм, а температуре расту до 38 степени Целзијуса.
Државни хидрометеоролошки завод је упозорио да посебно треба водити рачуна о деци и старијима као и да су могући и кварови на неким сегментима инфраструктуре.
У Црној Гори је упаљен наранџасти метеоаларм. Завод за хидрометеорологију и сеизмологију је издао упозорење да ће у многим местима највише температуре износити 37 до 40 степени, а понегде и прелазити 40. подељак.
Федерални хидрометеоролошки завод (ФХМЗ) Босне и Херцеговине напомиње да очекује максималне температуре и до 41 степена Целзијуса, због чега је укључен наранџасти метеоаларм.
У свим земљама региона издато је упозорење на веома висок индекс ултраљубичастог (УВ) зрачења.
„Ми се дугорочно налазимо у перманентном загревању, планета се загрева, са планетом се загрева и наш регион. Ово што сад доживљавамо постаје стандард, треба да схватимо да нећемо имати пријатнија лета, већ значајно непријатнија“, поручио је Ђурђевић.