Репрезентација Краљевине Југославије била је учесница првог Светског првенства у фудбалу, које је одржано 1930. у Уругвају. Био је то први Мундијал, а почео је на данашњи дан.
Неколико месеци пре Светског првенства, ФИФА је изместила седиште Фудбалског савеза Југославије из Загреба у Београд. Због тога су играчи из Хрватске одлучили да се не одазову позиву селектора Бошка Симоновића.
Из тог разлога, на списку се нашло 17 играча, од чега 14 из српских клубова и три фудбалера која су наступала у француским клубовима Сет 34 и Клуб Франс.
Због предугачког пута до Монтевидеа, који је требало да траје више од 15 дана, наступ репрезентације на првенству био је доведен у питање, као и чињеница да би се зато требало прекинути домаће првенство, које је улазило у саму завршницу.
Утакмице
Југославија је распоређена у групу 2 на Мундијалу, са Бразилом и Боливијом. Бразил је важио за великог фаворита групе.
Ипак, на сусрету Југославије и Бразила, одиграном 14. јула 1930. године, дошло је до великог изненађења. Југославија је славила са 2:1. Тирнанић у 21. и Бек у 30. су били стрелци, док је једини погодак за Бразил дао Прегињо.
У другом мечу наше репрезентације, три дана након Бразила, савладана је репрезентација Боливије резултатом 4:0. Двоструки стрелац био је Ивица Бек, у 65. и 67. минуту, а у стрелце су се уписали и Благоје „Моша“ Марјановић у 65. и Ђорђе Вујадиновић у 86. минуту.
Полуфинале је донело меч између Југославије и домаћина Уругваја. То је била „реприза“ полуфинала турнира на Олимпијским играма 1924.
Југословени су изненађујуће дошли до вођства већ у 4. минуту, голом Ђорђа Вујадиновића. Ипак, Уругвајци су брзо преокренули, головима Чеа и Анселма у 18. и 20. минуту. Након тога, Југославији је контроверзно поништен гол због офсајда. До полувремена, Уругвајци су повећали предност на 3:1, другим голом Анселма, у 31. минуту.
У другом полувремену је Уругвај дотукао репрезентацију Југославије са још три гола – два Чеа и један Ирјартеа, па су на крају славили са великих 6:1.
Пласман
Управо због чињенице да је Југославија поражена од Уругваја, који је после постао првак света, наша репрезентација је освојила бронзану медаљу.
Међутим, извештај ФИФА техничког комитета за Светско првенство 1986. је укључивао и ретроспективу пласмана свих репрезентација на претходним светским првенствима. Овај извештај је навео да је САД била трећа, а Југославија четврта, а ту праксу је ФИФА и наставила.
ФИФА се руководила тиме да су екипе САД и Југославије имале исти број победа и пораза на првенству (2:1), али је САД имала бољу гол разлику. 7:6, а Југославија 7:7, тако да ФИФА званично узима САД као трећепласирану на Светском првенству 1930.
Састав
Голмани:
- Милован Јакшић (20), СК Соко
- Милан Стојановић (18), БСК Београд
Одбрана:
- Милутин Ивковић (24), капитен, СК Соко
- Драгослав Михајловић (23), БСК Београд
- Драгомир Тошић (20), БСК Београд
- Везни ред:
- Милорад Арсенијевић (24), БСК Београд
- Момчило Ђокић (19), Југославија Београд
- Теофило Спасојевић (21), Југославија Београд
- Љубиша Стефановић (20), Сет 4
Напад:
- Иван Бек (20), Сет 34
- Бранислав Хрњичек (22), Југославија Београд
- Благоје Марјановић (22), БСК Београд
- Душан Марковић (24), Војводина Нови Сад
- Драгутин Најдановић (22), БСК Београд
- Бранислав Секулић (23), Клуб Франсис
- Александар Тирнанић (18), БСК Београд
- Ђорђе Вујадиновић (20), БСК Београд