Кина је покренула свој први индустријски пројекат генерисања паре помоћу нуклеарне енергије
Хећи бр. 1 у Лианјунгангу, провинција Ђангсу, најновији је покушај Пекинга да диверзификује нуклеарну енергију и промовише ниско-карбонску трансформацију енергије.
Први кинески пројекат генерисања паре помоћу нуклеарне енергије
Први кинески пројекат генерисања паре помоћу нуклеарне енергије за индустријску употребу започео је производњу, док Пекинг убрзава диверсификацију нуклеарне енергије и промовише ниско-карбонску трансформацију енергије. Пројекат, назван Хећи бр. 1, званично је почео са радом у среду, према речима његовог конструктора, „China National Nuclear Corporation“ (CNNC), државног предузећа са комплетним оквиром нуклеарне технологије.
CNNC је саопштио да Хећи бр. 1 може да испоручи 4,8 милиона тона паре годишње путем надземног цевовода дугог 23,3 км (14,5 миља) од нуклеарне електране Tјанван до петрохемијске индустријске базе Лаинјунганг, обе у провинцији Ђангсу.
У процесу који CNNC описује као „кључање воде“, пројекат користи пару генерисану из дво- турбинског система станице Tјанван као извор топлоте.
Нуклеарна реакција претвара циркулишућу расхладну воду у пару у генератору високог притиска, која затим кључа воду у постројењу за десалинизацију морске воде, а добијена пара се путем цевовода шаље у петрохемијску базу.
Праћење радиоактивности паре
Ради обезбеђивања сигурности, пројекат је поставио више тачака за праћење радијације како би у реалном времену детектовао радиоактивност паре. У случају аномалије, пројекат би се одмах зауставио, саопштио је CNNC.
Пројекат пружа ново решење за зелено унапређење енергије у петрохемијској индустрији, рекао је Жанг Ји, председник компаније „Jiangsu Nuclear Power Corporation“, државној новинској агенцији „Xinhua“ у среду.
Огромно смањење емисије CO2
Очекује се да ће пројекат смањити употребу угља за 400.000 тона годишње, што је еквивалент смањењу емисије од 1,07 милиона тона угљен-диоксида, 184 тоне сумпор-диоксида и 263 тоне азотних оксида.
То је упоредиво са садњом 2.900 хектара шуме сваке године и уштедом више од 700.000 тона дозвола за емисију угљеника за петрохемијску базу годишње, према CNNC-u. У извештају нису наведени трошкови пројекта.
Еколошка свест
Хећи бр. 1 представља кинеске напоре да убрза диверсификовану употребу нуклеарне енергије како би испунила своју посвећеност достизању „врхунца угљеника“ до 2030. године и постизању „карбон неутралног“ статуса до 2060. године.
Док многе западне земље прелазе на обновљиве изворе енергије за зеленију снабдевање енергијом, Кина је већ глобални лидер у генерисању нуклеарне енергије.
У својој тежњи да смањи емисију гасова стаклене баште, земља примењује нуклеарне технологије на све аспекте живота људи – укључујући индустрију, пољопривреду, медицину, заштиту животне средине и сигурност.
У новембру 2022. године, демонстрациони пројекат за нуклеарно грејање дистрикта је стављен у употребу у Хонгјанхуу, провинција Лиаонинг, први пројекат нуклеарног грејања на североистоку Кине.
Акциони план за уштеду енергије и смањење емисије угљеника
Касније је први кинески пројекат генерисања топлоте помоћу нуклеарне енергије за индустријску употребу почео производњу у округу Хаиђан, провинција Жеиђанг, известио је лист „Xinhua“.
Државно веће је прошлог месеца издало акциони план за уштеду енергије и смањење емисије угљеника, напомињући да се у 2024. години процењује смањење потрошње енергије и емисије угљен-диоксида по јединици БДП-а за око 2,5 процената и 3,9 процената, респективно.
Веће је говорило о замени електричног погона парним погоном на уредан начин, и охрабрило петрохемијске фабрике да истражују употребу нуклеарне енергије за снабдевање паром и топлотом.