Са температурама преко 34 °Ц, токијске Олимпијске игре, одржане 2021, познате су као најтоплије у историји. Нажалост, предстојећа Олимпијада у Паризу могла би да их надмаши што ће довести до још озбиљнијих здравствених ризика за такмичаре
Летње Олимпијске игре, одржане 2021. у Токију, важе за најтоплије икада.
Температуре су ишле и преко 34 °Ц, а у комбинацији са високом влажношћу ваздуха, врућине су се одразиле на здравље учесника: неки спортисти би падали у несвест и повраћали на завршној линији, такмичаре су из арена превозили у колицима, а познати руски тенисер Данил Медведев се чак запитао ко ће бити одговоран за његову смрт уколико до тога дође.
„Борац сам, завршићу меч, али могу да умрем”, рекао је он том приликом.
Страх од још екстремнијих температура
Уочи почетка овогодишњих игара, 26. јула, јављају се страхови да би главним градом Француске могле да завладају још екстремније температуре него својевремено у јапанској престоници.
Једанаест олимпијаца окупило се са водећим светским научницима о клими, Мајком Типтоном и Џоом Корбетом са Универзитета у Портсмуту, како би разоткрили опасности за спортисте на све топлијој планети.
Резултат њиховог рада је нови извештај насловљен „Ватрени прстени: Ризици од топлоте на Олимпијади 2024. у Паризу”.
„Сада знамо да би Париске игре потенцијално могле да оборе токијски рекорд”, упозорила је Ема Покок, извршна директорка организације „FrontRunners“ која је помогла у изради публикације.
12 узастопних најтоплијих месеци у историји мерења
Од 2021, зависност од фосилних горива проузроковала је још веће глобално загревање и свет је, од јуна прошле закључно са мајом ове године, искусио дванаест узастопних најтоплијих месеци у историји мерења. Самим тим, све је више ситуација током којих екстремне врућине поткопавају спортске манифестације.
„Ако планета настави да се загрева, спорт какав знамо и волимо је у опасности”, казала је Покок.
За 100 година просечна температура је порасла 1,8 °Ц
Од 1924. године, када је Париз последњи пут био домаћин Олимпијаде, годишња температура у овом граду порасла је, у просеку, за 1,8 °Ц. Док се просечно бележи 23 топла дана (25+ °Ц), односно девет „ужарених” (30+ °Ц), више у току једне године, стоји у извештају.
Још једна од последица климатских промена су јачи и учесталији топлотни таласи којих је у Париз, од средине прошлог века, искусио педесет. Аутори подсећају да је пре двадесетак година, тачније у јулу и августу 2003. године, баш у време Олимпијских игара, сурови топлотни талас изазвао преко 14 хиљада вишкова смртних случајева у Француској.
У светлу климатских промена, ни ова година није изузетак од тренда: Национална метеоролошка служба већ је прогнозирала да ће период од маја до јула, широм земље, бити топлији од нормале.
„Веома сам забринут да би екстремна врућина на такмичењу могла да угрози животе спортиста” рекао је Ридијан Каули, тркач из Аустралије и такмичар на предстојећим Олимпијским играма у Паризу.
Међународни олимпијски комитет (ИОЦ) очито је свестан растућег проблема. У изјави из 2022. предложили су различите мере за заштиту здравља спортиста, а дали су и посебан осврт на врућине:
Ниво стреса који доживљавају елитни спортисти ће порасти
„Нажалост, ниво топлотног стреса у животној средини који доживљавају елитни спортисти наставиће да расте у наредним годинама услед комбинације повећане распрострањености, интензитета и трајања топлотних таласа који се јављају због климатских промена и глобализације спорта која доводи до тога да се све више такмичења организује на просторима са екстремно врућом климом.”
Топли и/или влажни услови отежавају атлетама да регулишу температуру тела што смањује њихове физичке перформансе, посебно у дисциплинама за које је неопходна издржљивост. Здравствени ризици при високим температурама крећу се од опекотина и грчева преко исцрпљености до колапса проузрокованог топлотним ударом који може бити опасан и по живот.
За тркача из Аустралије, Ридијана Каулија, биће ово треће Олимпијске игре
„Већ знамо да је екстремна врућина тихи убица међу општом популацијом”, казао је он за Гардијан и додао да чак и уз претходну припрему, она може да буде ризична за такмичаре на спортским манифестацијама.
„Дакле, веома сам забринут да би екстремна врућина на такмичењу могла да угрози животе спортиста”, закључио је Каули.
Премда спорт углавном није прва асоцијација када се прича о негативном утицају климатских промена, на примеру Олимпијских игара видимо да он и те како постоји и да сходно томе, пораст температуре оставља дубок траг на различите аспекте наше свакодневице.
Стога је важно да се, поред смањења штетних емисија, фокусирамо и на прилагођавање на већ измењену климу.