Удео рубље у спољним трговинским операцијама Русије наставља да расте док плаћања у валутама „непријатељских“ држава опадају, рекао је у петак руски председник Владимир Путин, обраћајући се на пленарној седници на Међународном економском форуму у Санкт Петербургу (СПИЕФ).
Појам „непријатељски“ односи се на земље које су увеле оштре финансијске санкције Русији као одговор на сукоб у Украјини.
Удео рубље у увозним трансакцијама расте
„Прошле године, удео плаћања за руски извоз у такозваним „токсичним“ валутама непријатељских држава смањио се за половину. У исто време, удео рубље у извозним и увозним трансакцијама расте, сада се приближава 40%,” рекао је Путин. Такође је напоменуо да се удео руске валуте у међународним плаћањима утростручио од 2021. године.
Смањен број трансакција у западним валутама
Русија је активно почела да замењује долар и евро у спољној трговини усред западних санкција уведених због сукоба у Украјини. Од тада је драстично смањен број банковних рачуна и трансакција између компанија и финансијских институција које укључују западне валуте. Пре сукоба, удео америчког долара и евра у руским обрачунима био је око 90%.
Према Путину, пријатељске земље тренутно чине три четвртине руског трговинског промета.
Русија ће наставити да унапређује прекогранична плаћања у националним валутама са другим државама, рекао је председник Русије.
Путин је такође истакао да земље БРИКС-а развијају сопствену платну инфраструктуру, независну од западних алтернатива.
„Земље БРИКС-а раде на успостављању независног платног система који није подложан политичком притиску, преварама и спољним санкцијама,” рекао је Владимир Путин.