Цене нафте и пољопривредна сезона представљају највећи ризик по инфлацију у Србији, показује Извештај о инфлацији Народне банке Србије. Најновији подаци указују на то да ће притисак доћи и од цена транспорта, које су порасле за 16 одсто прошле недеље.
„Пораст цена на међународном нивоу се на просечног потрошача одрази за шест до 18 месеци, инфлаторни притисак не наступа одмах“, објашњава Маја Суђички Трзин, аналитичар за транспорт.
Она наводи да банке прве осете тај удар, јер када се повећа цена транспорта, као што се то сада дешава, компаније су изложене већем ризику и имају већу потребу за новцем.
Притисак ће се осетити након избора у САД
Што се тиче цена нафте и за њих аналитичари кажу да ће се притисак осетити тек после избора у Сједнињеним Америчким Државама.
Из Ерсте банке упозоравају да ће неминовно због поновног раста трошкова транспорта доћи и до раста произвођачких цена.
„Светски индекс цена за контејнерски транспорт извештава о стварним стопама превоза контејнера за главне трговачке руте Исток-Запад. Стога се може искористити као сигнал за будући развој производних цена за које се чини да последњих месеци достижу најнижу вредност. Вредност Светског индекса контејнера је на највишем нивоу за годину и по дана (то је највише од септембра 2022. године), што указује на могући инфлаторни притисак у другој половини 2024. подстакнут повећањем трошкова транспорта,“ кажу аналитичари Ерсте банке.
Суђички Трзин каже да је највећи део раста цена транспорта настао због потражње робе из САД за оном из Кине, јер се труде да увезу што више пре него ступе на снагу нове мере Бајденове администрације према Кини.
Према њеном мишљењу, опоравак светске тражње и најава смањења каматних стопа већ су погурали цене на горе. Европа због стагнације у економији последњих година, а сада и потражње из САД, стављена је ван мапе бродских превозника.
Цене у Србији већ порасле
Цене транспорта су већ порасле у априлу у Србији. На годишњем нивоу за 4,5 одсто, а на месечном за 1,7 одсто.
Према мишљењу економиста Рајфајзен банке, захваљући ефекту високе базе када је у априлу 2023. инфлација била на 15,1 одсто, нема бојазни да ће инфлација сада променити тренд и оцењују да ће се тај утицај задржати до средине године.
„Све у свему, остајемо при мишљењу да ће инфлација ући у границе циља (три одсто +/-1,5 процентних поена) до средине 2024. уз подршку просечне пољопривредне сезоне, јаке домаће валуте, слабијег сентимента индустријске производње услед слабије извозне тражње еврозоне, слабог кредитирања и рестриктивне монетарне политике,“ наводи се у извештају Рајфајзен банке за мај.