Истраживачи Универзитета у Мичигену, развијају нови уређај за претварање топлотне у електричну енергију, а како наводе, идеја се приближава својој теоријској максималној ефикасности, као и практичној примени на мрежи.
Такозване термофотоволтаичне ћелије, представљају новију врсту соларне ћелије и раде по сличном принципу. Ипак, постоји важна ставка према којој се разликују. Док фотонапонске ћелије користе високоенергетске фотоне видљиве светлости, термофотоволтаичне ћелије користе инфрацрвене фотоне, који имају нижу енергију.
Како наводе са Универзитета, њихове батерије могле би да складиште енергију добијену из обновљивих извора, која се не производи увек уједначено и не увек када је потражња највећа. Ови уређаји складиштили би топлоту, а када је енергија потребна, ослобађали би је. Тако сачувана топлота користи се накнадно за напајање термофотоволтаичних ћелија које производе електричну енергију.
Већа ефикасност
За разлику од претходних уређаја који су претварали топлотну у електричну енергију, нови уређај пружа већу ефикасност. На температури од 1435оC, стари уређај имао је ефикасност конверзије снаге од 37 одсто, док нови постигао 44 одсто.
Истраживачи верују да ће у будућности овај број порасти и на 50 одсто. Иначе, распон температуре за складиштење енергије на високим температурама обично се налази у распону од 1200 оC до 1600 оC, а нови уређај ради унутар овог распона.
Мање штетне од литијум-јонских батерија
За разлику од литијум-јонских батерија која захтевају вађење литијума, топлотне батерије користе материјале као што су растопљене соли или керамички материјали, који су јефтинији и мање штетни за животну средину.
Истраживачи су објаснили и како се достижу овако високе температуре, уз истицање да је поступак веома једноставан. Један од примера, температура може да се достигне пропуштањем струје из соларне или ветроелектране кроз отпорник, односно електричну компоненту која се користи за ограничавање протока струје.
У моментима када струја пролази кроз отпорник, ствара се топлота управо због отпора који пружа проласку струје. Загрејан високом температуром, отпорник своју топлоту преноси на растопљене соли или неки други материјал који се налази у топлотној батерији. Иначе, растопљене соли врло ефикасно складиште велику количину топлотне енергије, захваљујући својим термалним својствима.