Европска комисија (ЕК) покренула је данас званичне поступке против компаније Мета. То су учинили како би проценили да ли је могуће да је та компанија прекршила Акт о дигиталним услугама у областима повезаним са заштитом малолетника.
У власништву компаније Мета су Инстраграм и Фејсбук.
Комисија је забринута због тога што системи и алгоритми Фејсбука и Инстаграма могу да подстакну бихевиоралне зависности код дјеце. Брине их и сумња да могу развити такозвани „ефект зечје рупе“. Тачније појаву да апликација кориснике преплављује сличним садржајем ако покажу интерес за одређену тему.
Уз то, ЕК је забринута и због метода осигурања старости и верификације које је увела Мета.
Акт о дигиталним услугама има за циљ да спречи нелегалне и штетне активности на интернету и ширење дезинформација. Треба и да осигура безбедност корисника, заштити основна права и развије фер и отворено окружење за платформе на интернету.
„Данас покрећемо службене поступаке против Мете. Нисмо уверени да је учинила довољно да се усклади са обавезама из Акта о дигиталним услугама како би ублажила ризике од негативних ефеката на физичко и ментално здравље младих Европљана“, навео је европски комесар за унутрашње тржиште Тјери Бретон.
Бретон је додао да ће се сада детаљно истражити потенцијални ефекти зависности и „ефекти зечије рупе“, ефикасност њихових алата за проверу старости и ниво приватности.
Таква процена је потребна како би се сузбили могући ризици за остваривање основног права на физичку и менталну добробит деце, као и за поштовање њихових права.
Поступак се односи и на усклађивање компаније Мета са захтевима из Акта у погледу мера ублажавања за спречавање приступа малолетника непримереном садржају. Посебно алатима за проверу старости које користи Мета, а „који можда нису разумни, сразмерни и делотворни“.
Поступак се односи на то да ли је Мета испунила обавезе из Акта да уведе одговарајуће и сразмјерне мјере за осигуравање високог нивоа приватности, безбједности и заштите малолетника.