Почетна » Наша Србија » Врњачка Бања и Сокобања: „Српско море” све привлачније за одмор, забаву и лечење

Врњачка Бања и Сокобања: „Српско море” све привлачније за одмор, забаву и лечење

Врњачка Бања и Сокобања у врху листе најтраженијих места у Србији и на почетку овога лета, јер савремени туристи и пацијенти тврде да им у њима ништа од онога што имају у граду не недостаје
Од 100 хиљада грађана Србије који су се пријавили за ваучере за субвенционисани годишњи одмор ове године, већина је планирала да их искористи током предстојећег лета. У врху листе најтраженијих места за летовање су, поред Златибора, и Сокобања, у којој ће око 25.000 грађана само преко ваучера провести одмор, и Врњачка Бања, за коју је прихваћено око 15.200 захтева, рекао је за „Магазин” државни секретар за туризам Урош Кандић.

И интересовање за Рибарску бању и њене лековите базене расте. Исто тако, све је више заинтересованих и за авантуре у брдовитом топличком крају у ком су обновљене Пролом, Луковска и Куршумлијска бања, напредује и Атомска бања, али су домаћим, као и страним туристима дефинитивно опет све интересантније наше две највеће „градске” или „фенси” бање, како их незванично зову.

Летовање на „српском мору”

Бањски градићи постају омиљени савременим туристима и због тога што желе да на летовању имају и све оно што имају у својим местима. Продавнице, кафиће, културне садржаје, забаву за свачији џеп. Зато су наведене бројке само део неколико година уназад стално растућег налета оних који се одлучују за летовање на „српском мору”.

Трагом ових података обишли смо наше познате бање на почетку лета. При доласку у Врњце испратили смо заједно с осталим посетиоцима матуранте који су одиграли традиционални плес под белим кишобранима. Бодрили су их посматрачи с прозора стално отворене Градске библиотеке. Она је истовремено Кућа сценарија у којој могу да се погледају оригинални сценарији филмских класика.

Испред Врњачког биоскопа постављења је изложба фотографија Бате Живојиновића из „Борбине” архиве. Променада или главно шеталиште поред речице у Врњачкој Бањи врви ових дана од деце, заљубљених парова, конгресних посетилаца и бициклиста. Увече, сврстани су већ у две колоне, два смера врњачког корзоа.

– Иако цене у кафеима на променади не заостају никако за београдским рачунима кафића у Кнез Михаиловој улици, тренутно овде може да се нађе смештај и за 1.000 динара по ноћењу у приватном смештају – како су нам рекле Милка и Ружица из Алибунара. Оне додају да се цене бољег смештаја крећу од 30 евра за апартмане до 200 евра у новијим хотелима. Пензионерке критикују сталну градњу хотела са све већим спа-центрима и присталице су усвајања забране даље изградње која може да угрози врњачке изворе. Затекле смо их расположене за ћаскање на хидротерапији у Специјалној болници „Меркур”. Подводну масажу Ружица плаћа дневно 1.200 динара, а издваја још 600 динара за терапију минералним блатом за раме. Дошла је овде да прави друштво својој сестри Милки, која је преко РФЗО-а добила бесплатно десетодневни смештај, исхрану за дијабетичаре и третман у бањи.

Врева на шеталишту врњачког парка почиње с пролећа (Фото: Саво Туфегџић)

– На такав боравак преко фонда једном у четири године, осим дијабетичара, право имају и пензионери с примањима до 30 хиљада динара. Омогућени су им исхрана и смештај у заједничким собама, али и прегледи лекара специјалиста за дијабетес и коштано-зглобне болести. Имају прилике и да се купају у минералном базену, али и да паралелно с терапијама и по савету лекара користе спа-центар. Примајући данас све више и младе и пацијенте средњих година, наш тим лекара осавремењава вежбе и терапије, али развија и естетску медицину, која све више привлачи посетиоце из региона. Поред пакета за опуштање, данас је модерно да себи приуште и неку естетску корекцију у комерцијалном делу болнице. Овде гостују и познате личности, на које се многих угледају у том погледу – каже Бојана Бељић, пи-ар Специјалне болнице.

Пацијенти болнице су смештени у самом великом Врњачком парку у ком су свакодневно лети догађања, од концерата и представа до фестивала. После Карневала, августовски „Лав фест” прошле године привукао је младе из земље и иностранства.

Председник удружења хотелијера Ђорђе Макуљевић упознао нас је с групом кинеских туроператера који су посетили ову бању и с којима се преговара о турама из ове земље. Они су углавном одушевљени минералним изворима за разне болести.

Увек занимљива Сокобања

Шеталиште под липама Сокобање између Амама и Милошевог конака ових дана поново оживљава. У шетњу главном улицом пошли смо од фонтане и Завичајног музеја, здања у моравском стилу из 19. века. Музеј се налази у родној кући међуратног српског писца Стојана Живадиновића, чије је дело после Другог светског рата „избрисано” из књижевности „зато што му је стриц био Љотићевац”, како у музеју кажу. Овде је и његова хармоника, као да је знао да ће бити претеча међународног фестивала хармонике који се 60 година одржава у Сокобањи.

 Дрво жеља у парку природе Лептерија (Фото М. Никић)

Стара основна школа поред које потом пролазимо, коју је основао поглавар СПЦ Михајло Јовановић, недавно је обновљена, као и градски парк у ком је и турско купатило. Оно припада Специјалној болници, чије је здање на крају шеталишта. Налази се изнад самог лековитог извора минералне воде чија је температура 57 степени и која се расхлађује. Подигнуто је на римских термама које је кнез Милош обновио. Као и у било које доба године, целог дана је пуно. Због благотворности воде за астму и бронхитис, али и коштано-зглобне тегобе, у њему се одржавају главне терапије, а после њих је Амам отворен за рекреацију у којој посетиоцима помаже искусан тим терапеутских масера. Вода богата радоном је лек и за алергије. Али долазе и они који само желе да се окупају „ту где се купала Зона Замфирова”, кажу нам у Амаму.

Амам – место лечења, али и уживања (Фото ТО Сокобања)

Бања у којој преовлађује приватан смештај с просечном ценом од осам до десет евра у сезони планира скору изградњу нових хотелских комплекса у савременом стилу, попут тек завршног хотела „Зелени град”, чија нас је музика и граја неколико првих гостију с травњака на крову привукла. У бањи се надају да ће с новим хотелима продужити сезону, а општинари обећавају да ће их градити тако да очувају околину бање која лежи на подручју извора, шума и планина.

Ваздух срцу мио

Туристи које срећемо лети највише долазе због тога што могу да се купају како у Моравици, тако и у базенима великог аква-парка. Али после купања овде и шетају стазама благотворног Озрена до водопада Велике рипаљке са 11 слапова.

У парку Лептерија поред Моравице наишли смо и на пећину и стазу којима је стално шетао Иво Андрић. Недалеко одатле је дрво за краткорочне жеље у наредних десета дана, ком сви хитају док их ученици Угоститељско-туристичке школе „Бранислав Нушић” анкетирају питањима. Како прича ђак друге године Кристијан Јовановић, иду на праксу у хотеле и на туристичке обиласке.

Фонтана „великих” жеља налази се мало даље, на месту с ког се, како овде верују, види Богородица у стени. Верује се да место има исцелитељске моћи, због чега неки од туриста управо долазе и више пута годишње. Они други их уверавају да се осећају боље због чистог ваздуха и струја с Озрена и Девице понављајући овдашњу мантру да није случајно Нушић написао на разгледници коју је слао у Београд: „Сокобања, Соко-град, дођеш матор, одеш млад.”

Доктори углавном саветују купање у Амаму ујутру, седење два сата дневно на видиковцу код Очне болнице на Озрену и још једно купање предвече у старом купатилу на Бањици, чији мехурићи, кажу, лече и несаницу.

Како каже директор Туристичке организације Сокобање Љубинко Миленковић, у првих пет месеци је већ забележен раст туриста за 12,8 одсто у односу на прошлу годину, са 156.000 ноћења у предсезони.

– Годинама уназад од свих подељених ваучера 33 одсто се остварује овде. Акција поделе ваучера свакако је највише допринела порасту туризма у Сокобањи у којој преовлађују апартмани за издавање. Помогла нам је и да имамо евиденцију о порасту броја туриста, а олакшала и поступак категоризације смештаја, без које приватници не могу да учествују у издавању соба преко ваучера. Велики број прешао је у „белу” зону. Ваучерима смо продужили сезону до средине новембра – рекао је за „Магазин”.

Он је најавио да ће поред Завичајног музеја у центру до краја јуна бити отворен нови инфо-центар са свим информацијама за туристе. Такође, гради се сада и еколошки едукативни центар за младе у шуми Рудина на Девици у којој су храстови старији од 200 година. Намера је да прву општину која је прогласила своје подручје еколошким будућа поколења сачувају од загађивача који би угрозили „ваздух срцу мио”, како је писала Исидора Секулић додајући да „у Сокобањи срце не туче, не лупа, него се љуљушка”.

Седамнаест векова извора Топла вода (Фото М. Никић)

Гондола над бањом познатом 17 векова

– Врњачка Бања ће у овој јубиларној 1700. години римског извора Топла вода у централном парку добити гондолу. Она ће превозити туристе до планине Гоч на траси жичаре од седам километара, која се гради у сарадњи са породицом Ђоковић, Скијалиштима и Владом Србије. Туристи ће открити пешачке стазе у нетакнутој природи, популаризоваћемо адреналинске туре и теренско јахање до Копаоника и назад. Завршетак Моравског коридора олакшаће долазак гостију из свих праваца, а из главног града стизаће се за сат и по времена. Бања годишње бележи више од 600.000 ноћења домаћих и 400.0000 страних туриста. Циљ је да привуче још више странаца увођењем комерцијалних летова преко Аеродрома „Морава” у Краљеву, какав је лет из Истанбула, који је довео турске туристе, па и лет преко Тивта за туристе из региона. Желимо да се врати авио-линија из Беча због дијаспоре, као и да се што више организују летови повезани са земљама Далеког истока – каже Иван Трифуновић, директор ТО Врњачка бања.

Индивидуални приступ

Наташа Бинић, главни фиозиотерапеут врњачке специјалне болнице, каже да дневно кроз терапеутски блок у сезони прође 450 пацијената. Однедавно се у овој болници примењује нови, индивидуални приступ. Када један терапеут прати пацијента од електро, ласер и хидро терапије до вежби, ефекат лечења или опоравак је бржи. Зоран Илић из Панчева жалио се првог дана да не може да стане на ногу коју је оперисао, а седмог је шетао парком, како нам се похвалио.

Највећа панорамска стаза у Србији

По најавама Љубинка Миленковића, захваљујући кофинансирању општине и ЕУ, градиће се нова панорамска стаза Сокобања – Соко-град. Реч је о бањском шеталишту од 13 км, преко обронака Озрена и Девице. – Изградња почиње почетком наредне године и трајаће 12 месеци – каже он.

Недавно је почело уређење визиторског центра близу Сеселачке пећине. У селу Сеселцу, од ког је пећина удаљена 1,5 километар, туристи ће на пијаци моћи да купе сувенире, али и домаће производе. Електричним возилима моћи ће да се превезу од села до пећине.

Држава је препознала Сокобању као огроман туристички потенцијал, каже за „Магазин” народна посланица Оливера Денић.

– Акција поделе ваучера довела је велики број сталних посетилаца и подстакла економски развој средине, изградњу нових путева… У Сокобањи су у плану, осим луксузних хотела, и развој инфраструктуре и више нових стаза. Планирају се и уређење Бованског језера, којим ће се крстарити до Алексинца и назад, као и реконструкција фабрике за пречишћавање отпадних вода, која ће бити једна од најсавременијих у Европи – истакала је.

Извор: Политика Магазин

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.