Почетна » Култура » У Србију враћен вредан портрет краља Александра

Насликао га Паја Јовановић

У Србију враћен вредан портрет краља Александра

Фондација „За српски народ и државу“ вратила је у Србију портрет краља Александра Карађорђевића вредно дело једног од најзначајнијих српских уметника, Павла Паје Јовановића.

Реч је о портрету насталом након 1920. године. Фондација га купила на лицитацији у међународној аукцијској кући „Доротеум“.

Портрет је карактеристичан по томе што је израђен црном кредом на папиру. То представља несвакидашњи приступ у опусу овог славног српског сликара. Дело димензија 20×15,2 цм, са монограмом уметника до сада се налазило у приватној колекцији.

У договору са Министарством културе Републике Србије Фондација „За српски народ и државу“ је ово уметничко дело донирала Музеју Југославије. Овде ће бити уврштено у сталну поставку.

Јавност у Србији је премијерно могла да види портрет на свечаној изложби у Музеју посвећеној краљу Александру Карађорђевићу. Изложба је одржана 9. октобра Београду под покровитељством председника Републике Србије. Изложби су присуствовали потомци краља Александра – престолонаследник Александар Карађорђевић и принц-наследник Филип. Присуствовали су и премијер Милош Вучевић и министар културе Никола Селаковић.

„Чињеница да је ово прва изложба који организује Музеј Југославије, а која је посвећена краљу Александру, овако језгровита након 1945. говори колико његову личност до дана данашњег, нисмо били у стању да као народ, друштво и држава разумемо“ рекао је министар културе Никола Селаковић.

Донација портрета нашој установи представља још један корак у дугогодишњем залагању Фондације за очување и промовисање српске културне баштине, с циљем да се најважнија уметничка дела врате и сачувају у Србији.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.