Почетна » Слободна зона » Тринаест земаља жели са Русијом на Месец

Међународна научна лунарна станица

Тринаест земаља жели са Русијом на Месец

Тринаест земаља, укључујући и неке из групе БРИКС, придружило се Русији и Кини у раду на стварању Међународне научне лунарне станице, саопштио је генерални директор Роскосмоса Дмитриј Баканов. Другим речима, заједно желе да „освоје“ Месец.

„Наша заједничка иницијатива с Кином око стварања Међународне научне лунарне станице активно се развија“, рекао је Баканов на састанку шефова космичких агенција земаља БРИКС.

По његовим речима, већ се придружило 13 земаља. То су Азербејџан, Белорусија, Боливија, Венецуела, Џибути, Египат, Никарагва, Пакистан, Сенегал, Србија, Тајланд, Јужна Африка, Етиопија, укључујући партнере из БРИКС-а (Етиопија, Египат, Јужна Африка).

Како је истакао Баканов, Русија поседује јединствене научне школе у области проучавања Венере, Месеца и Марса. Он је нагласио да нико у свету још није поновио руску технологију слетања на Венеру. Према речима шефа Роскосмоса, технолошка достигнућа Русије у истраживању далеког свемира могу постати основа за међународне програме БРИКС-а.

Он је такође напоменуо да су космичке летелице Индије, УАЕ и Кине стигле до Марса. Те земље такође имају искуства у освајању Месеца. Баканов се нада да ће број оваквих програма расти, а њихова заједничка реализација бити исплативија за националне буџете и ефикаснија са научног становишта.

Шеф Роскосмоса такође је позвао на сарадњу у области развоја кадровског потенцијала у космичком и сродним секторима, као и на развој заједничких студентских програма. Према Баканову, у руским универзитетима се тренутно образује више од 85.000 студената из земаља БРИКС-а, а више од половине њих долази из Кине и Индије.

Извор: Спутњик

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.