Почетна » Наша Србија » Три повољне дестинације за скијање у Србији

"Анонимуси" међу планинама су прави рај

Три повољне дестинације за скијање у Србији

Као и већина тога што нам је надохват руке, тако и многа скијалишта у нашој земљи нису “ин“. Бар не у мери у којој она инострана или колико бисмо ми то желели. Осим у комерцијализованим изузецима, где често цена премашује своту коју треба издвојити за познате европске ски центре или оне у нашем окружењу.

Са друге стране, недостатак информација о величанственој природи и могућностима повољнијег скијања на “анонимцима“ међу нашим планинама код доброг дела наших становника узрокује уверење да је скијање, које спада у скупље спортове, финансијски врло захтевно. А не мора да буде тако.

Дивчибаре ски ресорт

На планини Маљен, на нешто мало више од 2 сатавожње од Београда, налази се ово познато туристичко одредиште. Поред неоспорних благотворних и лековитих својстава које пружа свим својим посетиоцима (ваздушна бања), скијање на Дивчибарама је идеално да се ослободите почетног страха ако сте почетник, а да не морате далеко да путујете. Постоји и стаза за искусније скијаше. Последњих година приметно је значајније улагање и подизање квалитета овог скијалишта.

Стара ски стаза је око 800 метара дужине, поседује ски лифт, плаве је категорије и одговара управо почетницима у скијању.

Међутим, на овој планини могу да скијају и напреднији скијаши. Нова ски стаза се налази на северној страни Црног врха и она је дужине 850 метара. Висинска разлика између врха и подножја стазе износи око 180 метара. Поседује двоседну жичару капацитета 1.200 скијаша на сат. Излазна станица жичаре налази се на надморској висини од 1091м. Радно време жичаре је од 9 до 16 часова. Стаза је средње тежине, убраја се у групу ски стаза црвене категорије и одговара вештијим скијашима.

Износи за ски пас и изнајмљивање опреме су повољни за наше услове.

Златар – за прве скијашке кораке

‘’Добро место, права висина, тамо где срце куца јаче.’’

На овом месту и висини дефинитивно можете да започнете са скијањем, уколико то нисте раније. Половина ски стазе “Бријежђа“ је плава и погодна је за почетнике. Стаза је дуга око 1000м и опслужују је жичара четворосед и ски лифт.

Златар буја у вегетацији и просечна надморска висина од 1200-1400м чине овдашњи ваздух изузетно квалитетним, због чега и ова планина ужива статус ваздушне бање. Поред учења да скијате, овде је готово немогуће не опустити се и потпуно релаксирати у непрегледним шумама Златара, уз комад одличног сира или хељдопите.

Брезовица – за скијаше авантуристе

Овде су још увек на снази и предрасуде сасвим друге врсте – оне безбедносне. Досадашње искуство нам говори да су те предрасуде неосноване. Ски центар Брезовица се налази на северозападној страни планине Шаре (територија српске општине Штрпце), који је у власништву ‘’Скијалишта Србије’’. Јединствен је спортско рекреативни комплекс на надморској висини од 900 до 2.500 метара.

Скијање на Брезовици је посебан доживљај.

Својом изразито алпском природом и високопланинским амбијентом непосредна околина Брезовице подсећа на најпознатије европске туристичке центре. У највишим деловима влада права алпска клима, тако да се снег задржава и до 280 дана.

Ски центар је опремљен са 5 ски-лифтова, 5 жичара и 3 машине за табање снега и припрему стаза. Инсталирани капацитет жичара и ски-лифтова је превоз 10.000 скијаша на сат. Најдужа стаза је 3500 метара.

Ски стазе имају ФИС сертификате што их чини погодним за организацију међународних такмичења и то у дисциплинама слалом, велеслалом, спуст и супер Г.

Брезовица је дефинитивно магнет за авантуристе, већ три сезоне идемо тамо и топло вам препоручујемо да нам се придружите ако сте већ искуснији скијаши. Доживљај је непоновљив и верујемо да се нећете разочарати.

Извор: Србија за младе

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.