Почетна » Наука » Телекомуникационе компаније главна мета сајбер напада

Телекомуникационе компаније главна мета сајбер напада

Телекомуникационе компаније, масовни медији и грађевинске фирме су главне мете сајбер напада у првој половини 2024. године, тврди компанија Касперски. Телекомуникационе компаније су се суочиле са највећим бројем напада, што је резултат интересовања нападача за експлоатацију осетљивих података и односа поверења. Такође, масовни медији су традиционално мета током међународних сукоба, док су грађевинске фирме атрактивне мете напада због њиховог широког ангажовања подизвођача.

Према статистикама Касперски „Манагед Детецтион анд Респонсе” (МДР) за период јануар-јун 2024. године, у сектору телекомуникација забележено је 284 сајбер инцидента на сваких 10.000 система. Масовни медији су доживели 180 напада на сваких 10.000 система, док су сектори грађевине, прехрамбене индустрије и индустрије забележили 179, 122 и 121 инцидента.

„Успешан напад, посебно напредни, на телекомуникациону компанију може угрозити податке милиона корисника, укључујући контакт податке, бројеве социјалног осигурања и информације о кредитним картицама. Такође, може послужити као одскочна даска за даље нападе на кориснике путем експлоатације поверљивих односа. Због тога је овај сектор толико привлачан сајбер криминалцима. Такође, масовни медији постају све чешћа мета током међународних сукоба, који су често обележени информационим ратом у коме играју кључну улогу. На крају, грађевинске фирме имају значајне новчане токове и ослањају се на подизвођаче, што их чини рањивим на нападе путем инфраструктуре партнера од поверења и циљаног фишинга“, објашњава Сергеј Солдатов, шеф МДР сектора компаније Касперски.

Телекомуникационе компаније се такође суочавају са највећим просечним бројем критичних инцидената, са 32 напада на 10.000 система.

„Критични инциденти су напади вођени људским фактором или претње малвером које имају потенцијални или стварни значајан утицај на инфраструктуру компаније”, објашњава Сергеј Солдатов. ИТ индустрија је на другом месту са просеком од скоро 12 критичних инцидената, док је владин сектор бележио просечно осам критичних инцидената у првој половини 2024. године.

Глобално, број сајбер инцидената остао је релативно стабилан, уз благи пад. Организације теже да ојачају своје мере сајбер безбедности након пораста напада у периоду између 2021. и 2022. године. Побољшани приступи попут процена рањивости и тестова пенетрације побољшали су укупну безбедност. „Сајбер напади обично одражавају глобалне сукобе, посебно они вођени људским фактором. Повећани број претњи из 2021. и 2022. године довео је до појачане обазривости када је у питању сајбер безбедност у предузећима и организацијама широм различитих области, што је резултирало вишим нивоима безбедности како су организације училе из прошлих искустава“, додао је Сергеј Солдатов.

Извор: Политика

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.