Киша метеора Квадрантида, прва која ће се видети ове године, имаће свој врхунац од данас до 16. јануара. Видеће се на северној Земљиној хемисфери.
Већина метеорских киша је добила назив по сазвежђима одакле подстичу, али у овом случају није тако.
Један француски астроном је 1795. године прогласио за сазвежђе Квадранс Муралис, у близини сазвежђа Велики Медвед, одакле стиже метеорска киша Квадрантида. Али је 1922. године Међународни астрономски савез одлучио да то ипак није сазвежђе. Зато је оно скинуто с листе признатих сажвјежђа, саопштила је америчка свемирска агенција НАСА.
Тако Квадрантидиде, редовна прва годишња метеорска киша не подстиче из сазвежђа, него с једне мале планете повезане с кометом коју су Кинези открили пре 500 година у сазвежђу Волара, видљивом из северне хемисфере Земље.
Ови метеори обично немају дуге репове, али главе могу изгледати као светле ватрене лопте. На врхунцу ројења могло би бити забележено чак 120 метеора на сат, према НАСА.
Док Земља кружи око Сунца, неколико пута годишње пролази кроз крхотине које су оставиле пролазне комете, а понеке и астероиди. Извор Квадрантида су остаци мале планете 2003 ЕХ1.
Када ове свемирски објекти који се брзо крећу уђу у Земљину атмосферу, крхотине наилазе на отпор ваздуха, постају вреле и сагоревајући остављајући траг на ноћном небу.
Најбоље време за гледање кише метеора за шта није потребна опрема је рано пред свитање, када је Месец ниско на небу. Извори светлости као што је пун Месец или вештачка светлост су главне препреке за јасан поглед на метеоре.
Наредна киша метеора, Лириди, достићи ће врхунац средином априла.