Почетна » Геоаналитика » Шта доноси нови мандат Доналда Трампа?

Опширна анализа

Шта доноси нови мандат Доналда Трампа?

Изборна победа Доналда Трампа вратиће га у Белу кућу. Али и његови савезници и противници се слажу у једноме – други мандат неће изгледати као први. Републиканска странка сада је потпуно његова, а сви његови унутарстраначки противници су заувек протерани. У Овални кабинет улази с искуством јер је већ био на тој позицији, али и чврстим уверењем да га је систем изневерио, преноси ЦНН у постизборној анализи.

Трамп је 2016. године освојио „само“ гласове електорa. Његова супарница Хилари Клинтон добила је незанемарљиво више гласова бирача. Овај пут Трамп је освојио и једно и друго. То му омогућава да тврди како има плебисцитарну подршку народа која му је задњи пут измакла, што га је итекако фрустрирало.

„Америка нам је дала моћан мандат без преседана“, рекао је Трамп у Вест Палм Бичу на Флориди рано ујутро. Сажето је изнео свој приступ за други мандат:

„Владаћу уз једноставан мото: Дао сам обећања, испунићу их.“

Стижу неизвесне године

То следеће четири године чини неизвесним. Биће тешко предвидети шта се може очекивати, барем на основу његовог првог мандата.

Људи који су се некада надали да ће деловати као стабилизујуће фигуре – укључујући низ шефова кабинета, министарa одбране, саветника за националну безбедност, саветника за националну обавештајну службу и главног тужиоца – напустили су Трампа, остављајући за собом упозорења о његовом манккавом карактеру и способностима.

Трамп се овај пут окружио истомишљеницима

Заменио их је групом саветника и функционера незаинтересованих за држање Трампа под контролом. Уместо да делују као бедем против његове непредвидивости, они који раде за Трампа овај пут деле његова стајалишта и намеравају да подрже екстремна обећања која је дао као кандидат без бриге за норме, традицију и законе којих су се некадашњи сарадници настојали држати.

Група људи којима је Трамп окружен у великој мери се променила откако је напустио дужност у јануару 2021. Иако су његова кћерка Иванка Трамп и њен супруг Џеред Кушнер некада били истакнути функционери Беле куће, од тада су се удаљили од дневне политике. Иванка је јасно дала до знања да се не планира вратити у Белу кућу. Извори блиски Кушнеру рекли су да је мало вероватно да ће напустити своју компанију.

Трамп се током трке за Белу кућу ослањао на свог сина Доналда Трампа Џуниора, мултимилијардера Илона Маска и консултанткињу Сузи Вајлс.

Напуниће владу лојалистима

Чини се да бивши председник такође жели да награди оне који су га подржавали – попут Роберта Ф. Кенедија млађег – чак и ако су њихова стајалишта далеко од мейнстрима. Упркос веровању у теорије завере о вакцинама и антисемитским коментарима, Р. Ф. К. млађи је недавно рекао да му је Трамп рекао да ће се „враштки борити“ за њега ако Кенеди жели да води америчко министарство здравља.

Подстакнут ранијим искуством с правним уредима државних агенција, Трамп ће овај пут настојати да напуни владу правницима који ће радити на проналажењу правних образложења чак и за његове најрадикалније идеје – уместо да их спречавају као што су то радили владини правници у првом мандату.

Трамп заобишао процес транзиције власти

Већ сада Трамп је заобишао конвенционални процес транзиције власти и одбио да потпише етичке споразуме који би његовој кампањи омогућили да почне сарађивати с Бајденовом администрацијом на примопредаји, процесу који обично почиње шест месеци пре избора. Застој произлази из Трамповог дубоког неповерења у савезне агенције, барем оне које не воде његови лојалисти.

У Конгресу, где су умерени републиканци повремено критиковали Трампово необично понашање, оданост њему сада је постала стандард. Напори да се ограничи председничка моћ у последње четири године углавном су пропали, а анти-Трампови републиканци су или отишли у пензију или су надгласани.

Значајна већина у Врховном суду

Федерални судови такође су реформисани откако је Трамп био на дужности, укључујући и Врховни, који сада има конзервативну супервећину која би потенцијално могла одобрити поступке које је одбацио у првом мандату.

Трамп се такође враћа у Белу кућу са значајно проширеном разином овлашћења након што је Врховни суд пресудио да председници имају имунитет приликом службених радњи током дужности. Трампову победу вероватно ће му омогућити да се извуче из већине, ако не и свих, правних случајева с којима се суочавао.

Трамп се и лично променио

Што је можда и најважније, Трамп се променио у односу на први мандат. Кажу ово људи који га познају. Старији је четири године откако је напустио Вашингтон 2021. године. Иако није објавио опширне детаље о свом здрављу, на тренутке се чинио уморним или нестабилним. Сада је осуђен и још увек се суочава с десетинама других оптужница у одвојеним случајевима чија је будућност сада неизвесна.

Постао је, јавно и приватно, опседнут питањима одмазде на начине који нису били толико видљиви у данима његове прве администрације. Љут је и не скрива бес.

Први Трампов мандат био је обележен сталним одлазцима особља, хаотичним одлукама темљеним на хировима и сталним председниковим фрустрацијама јер се савезна влада није хтела покорити његовој вољи.

Овај пут има план

Овај пут ће изостати многе раније заштите против најекстремнијих акција које Трамп предлаже. Његови људи постали су вештији у коришћењу полуга власти. Трамп има спремну гомилу извршних уредби, докумената и одлука о поништавању прописа, спремних за потписивање чим буде инаугурисан, рекли су два извора упозната с планом.

Док желе попунити нову администрацију, Трамп и његови сарадници јасно су дали до знања да пре свега траже лојалност. Љути су јер су се највиши функционери из првог мандата окренули против њега. Трамп је своје кадровске одлуке истакнуо као можда највеће грешке првог мандата.

То значи да ће кадровске одлуке овог пута бити намеравајуће осмишљене око појединаца који неће радити на поткопавању његовог програма изнутра.

Извор: Индекс.хр

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.