Почетна » Економија » Србија уводи 27 дигиталних услуга за обновљиве изворе енергије

Дигитализација убрзава издавање енергетских дозвола и подстиче улагања у чисту енергију

Србија уводи 27 дигиталних услуга за обновљиве изворе енергије

Министарство рударства и енергетике Србије саопштило је да је покренуло дигиталне услуге за издавање и продужење енергетских дозвола, добијање статуса повлашћеног произвођача електричне енергије и процедуру за студије процене утицаја на животну средину.

Увођење обновљивих извора енергије у даљинско грејање

Поред тога, Србија је узела кредит од 30 милиона евра од EBRD-а за енергетску ефикасност или, конкретно, за увођење обновљивих извора енергије у даљинско грејање. Такође, у новом пакету је грант од банке и Државног секретаријата за економске послове Швајцарске – SECO.

Министарка рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић и заменица премијера и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић и председница Европске банке за обнову и развој (EBRD) Одил Рено Басо присуствовале су промоцији дигиталних услуга које омогућавају компанијама у Србији да брже и ефикасније добију потребне дозволе и одобрења у области енергетике и заштите животне средине.

Обновљиви извори енергије
Foto: Biznis Telegraf

27 нових дигиталних услуга

Постоји 27 нових дигиталних услуга у надлежности Министарства рударства и енергетике, првенствено за обновљиве изворе енергије (ОИЕ). Оне су покренуте унутар платформе еУправа за дигиталну државну администрацију.

„Спроведењем аукција за тржишне премије за ОИЕ показали смо да можемо спровести потпуно дигитализоване комплексне процедуре и транспарентно, али нам је једнако важно да то применимо и на друге процедуре важне за компаније и инвеститоре,” истакла је Ђедовић Хандановић.

Штедња новца и већа ефикасност

Она је нагласила да ће дигитализација омогућити брзу комуникацију са државним институцијама уместо, као до сада, чекања неколико дана или понекад недеља да се доставе дописи и пријаве, јер ће све функционисати аутоматски.

„Спровођење услуга у дигиталном облику у енергетском сегменту штеди новац и за привреду и инвеститоре и доприноси већој ефикасности јавне управе. Верујем да је ово само један од првих резултата у стварању модерног, ефикасног и дигитализованог окружења за инвестиције у енергетику, што је важно за још динамичнији процес преласка на чисте изворе енергије у нашој земљи,” рекла је министарка.

Обновљиви извори енергије
Foto: Dnevni list Danas

Министарство дигитализује 27 услуга на основу инпута инвеститора

Ђедовић Хандановић је додала да се припремају измене Закона о енергетици за преношење нове енергетске регулативе Европске уније у домаће законодавство, и додала да је важно да се тржиште електричне енергије Србије повеже са тржиштем ЕУ.

Министарка је захвалила ЕBRD-u на финансијској подршци у наведеној реформи, као и Секретаријату за јавне политике Србије на доброј сарадњи у имплементацији пројекта. Секретаријат је дигитализовао административне процедуре на основу инпута добијених од инвеститора у обновљиве изворе енергије.

Обновљиви извори енергије
Foto: Dnevni list Danas

Министарство је добило 2,35 милиона евра кроз IPA 3 за Управу за финансирање и промоцију енергетске ефикасности.

Побољшање услуга укључује издавање и продужење енергетских дозвола, добијање статуса повлашћеног произвођача електричне енергије и процедуру за студије процене утицаја на животну средину.

Лакши приступ средствима из ЕU

Грант за лакши приступ средствима ЕU за енергетску ефикасност Такође, Рено-Басо и Ђедовић Хандановић су потписале споразум о гранту од 2,35 милиона евра од EBRD-а за техничку помоћ Управи за финансирање и промоцију енергетске ефикасности. Средства су из Инструмента за претприступну помоћ ИПА 3.

Јачање капацитета управе омогућит ће лакши приступ фондовима ЕУ, као и развој, имплементацију и промоцију програма подршке за велике инвестиције у енергетску ефикасност, са посебним фокусом на реновирање зграда, рекла је Рено-Басо.

Представница Делегације ЕУ у Србији, Елвира Ангуло Родригез, присуствовала је догађају.

Крушевац ће добијати грејање из отпадне топлоте са постројења за пречишћавање

Поред тога, први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали потписао је уговор за кредит од 30 милиона евра који је ЕБРД одобрила раније у оквиру Регионалног програма енергетске ефикасности (РЕЕП).

Ђедовић Хандановић је потписала споразуме о донацијама од Државног секретаријата за економске послове Швајцарске (СЕЦО), 4,5 милиона евра, и ЕУ, 3 милиона евра.

СЕЦО је раније одобрио грант од 3 милиона евра, тако да је сада финансирање комплетирано на укупно 40,5 милиона евра. Пројекат је за увођење обновљивих извора енергије у системе даљинског грејања.

На пример, град Богатић ће прећи са котларнице која користи угаљ на геотермалну енергију. У граду Нови Пазар, угаљ ће бити замењен топлотном пумпом која користи отпадну топлоту из водовода.

У Крушевцу, топлотна пумпа ће омогућити коришћење отпадне топлоте из система за пречишћавање отпадних вода у даљинском грејању, навела је Влада Србије.

Програм обухвата десет општина и градова.

Извор: balkangreenenergynews.com

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.