Почетна » Економија » Србија и Мађарска граде нафтовод: Изазови и економски значај

Србија и Мађарска граде нафтовод: Изазови и економски значај

Србија и Мађарска заједно граде нафтовод, а градња би требала да почне до краја године. Овим нафтоводом Србија би добила независност у избору добављача сирове нафте. С друге стране, политичке прилике су тренутно једини проблем који може да утиче на изградњу.

Уредница портала „Енергија Балкана“ Јелица Путниковић каже да се Србија придржава свих европских прописа у области енергетике, као и да су политичке прилике једини проблем који може да утиче на изградњу. Некадашњи власник приватне нафтне компаније и почасни председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић истиче да би изградњом нафтовода Србија добила независност у избору добављача сирове нафте.

Пројекат изградње нафтовода од Мађарске ка Србији биће израђен у трећем кварталу ове године. Градња би требало да почне до краја 2025. године, најавио је председник Александар Вучић након састанка са мађарским министром одбране.

Јелица Путниковић је нагласила да не сме бити политичких притисака како би нафтовод био изграђен у предвиђеном року, као и да верује да ће ЕУ инсистирати на енергетским пакетима.

Подсетила је да је Мађарска напоменула да јој Јанаф наплаћује више од цене тарифе кроз нафтовод „Дружба“, те да ћемо, када почну преговори о транзиту нафте, моћи да кажемо свима – ко понуди боље услове, с тим ћемо склопити уговор.

„Јанаф је монополиста, без НИС-а и мађарског Мола, и користи ситуацију у погледу цена тарифа за транспорт“, указује Путниковићева, додајући да се Србија придржава свих европских процедура у области енергетике.

Независност у избору добављача

Путниковићева такође наводи да ће Србија уложити 157 милиона евра за изградњу свог дела нафтовода до мађарске границе, што је око 130 километара, док Мађарска има мање од 100 километара за изградњу.

Небојша Атанацковић сматра да је позитивна ствар ако нафтовод буде изграђен јер би цена довода нафте, као и начини снабдевања и куповине тог енергента, били третирани на исти начин као и у Мађарској.

„Тиме бисмо добили независност у избору добављача сирове нафте. Врло је важно да се та привредна инвестиција исплати“, истиче Атанацковић.

Према његовим речима, ситуација са санкцијама НИС-у је различита од изградње нафтовода.

„Одлагање санкција НИС-у показује да се мења однос великих сила у позитивном смислу за нас, јер је реч о озбиљној претњи, као и најава Трампа о увођењу свеобухватних санкција Русији. Остаје нам да чекамо, али изградња нафтовода је улагање у будућност“, рекао је Атанацковић.

Напомиње да ЕУ не би требало да постави препреке за изградњу нафтовода, али било је примера, попут Бугарске, где је спречена реализација сличног пројекта.

„С обзиром на повољну политичку климу између Мађарске и Србије, сматрам да ће Мађарска бити изузетно заинтересована да ЕУ не утиче на пројекат, јер ће им се изградња нафтовода исплатити и имаће ренту“, додаје Атанацковић.

Извор: РТС

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.