Прошлонедељна посета руског председника Владимира Путина Северној Кореји није била само церемонијална. Док су свет обишли осмеси и црвени тепих, иза кулиса је склопљен споразум. Он би могао значајно да промени глобалну геополитику.
Путин и Ким Јонг Ун потписали су пакт о међусобној војној помоћи, што је први такав споразум од времена Хладног рата.
Споразум предвиђа да ће Москва пружити војну помоћ Пјонгјангу у случају напада. С друге стране Северна Кореја би могла добити значајну подршку у технологији и економији од стране Русије. Ово партнерство је изазвало дубоку забринутост у САД и њиховим савезницима, посебно у контексту ескалације тензија око Украјине.
Путин је јасно ставио до знања да је спреман да иде „до краја“ како би заштитио руске интересе у Украјини, одговарајући на потезе НАТО савезника који подржавају Кијев оружјем. Овакав курс акције могао би дестабилизовати Корејско полуострво и имати далекосежне последице по глобалну безбедност.
Аналитичари истичу да ово партнерство може учврстити Кимов режим и појачати претњу његовог нуклеарног и ракетног програма. Поред тога, могло би доћи до технолошке размене између Русије и Северне Кореје. Она би значајно унапредила капацитете Пјонгјанга у балистичким ракетама, изазивајући додатну нелагоду у међународној заједници.
Реакције на овај споразум су подељене. Јужна Кореја разматра промену своје политике неиспоручивања оружја, док је Запад упозорен на потенцијалне импликације овог савеза. С друге стране, Русија одбацује оптужбе да крши међународне санкције. Тврди да ће све испоруке бити у складу са законима.
Док Путин истиче да је пакт са Пјонгјангом само одвраћајуће средство, многи се питају да ли је ово почетак нове глобалне игре моћи или само дипломатски блеф. У сваком случају, све очи су упрте у наредне потезе Кремља и реакције Запада на ово неочекивано савезништво.
Реакције
Посета руског председника Владимира Путина Северној Кореји и Вијетнаму представља остварење најгорих страхова Сједињених Држава, рекао је амерички амбасадор у Јапану Рам Емануел у разговору за Њујорк тајмс.
„Русија нам је управо рекла да ц́е постати главни организатор одметнутих држава које развијају нуклеарно оружје, крше споразуме о његовом неширењу и које помажу земљама под санкцијама УН да их заобилазе“, рекао је Емануел.
Бивши аустралијски амбасадор у Москви Питер Теш је у разговору за Њујорк тајмс рекао да најновије Путинове посете указују на жељу да одржи хаос у свету. Према речима Теша, Путинова филозофија је постала дезинформација и партнерство са провокаторима.
Руски аналитичари га оцењују као одговор на понашање САД и њених партнера, који покушавају створити „азијски НАТО“.
„Русија није само обична земља, већ је веома утицајна држава. Прва у свету по војној моћи и друга по политичком утицају. Према томе, акције Русије морају се посматрати и са становишта непосредних утицаја који Русија има на цео свет. Северна Кореја је једина држава у свету која је изјавила да се у специјалној војној операцији и у интересима безбедности налази у истом рову са Русијом. Ово нису чак рекли ни наши најближи савезници из ОДКБ-а, али Северна Кореја се није плашила да то каже“, каже руски експерт Евгеније Ким.