Снаге сиријске опозиције покренуле су највећу офанзиву на Алеп од 2016. године, пробијајући се у западне делове овог стратешки важног града. Напад је започео детонацијом две аутомобилске бомбе, након чега су уследили жестоки сукоби са владиним снагама. Ова офанзива указује на нову фазу сукоба у Сирији, која је већ деценију разорена ратом.
Операцију предводи Хаџат Тахрир ал-Шам (ХТС), највећа опозициона фракција у региону, а њихов напредак резултирао је преузимањем контроле над стратешки важним градом Саракебом. Овај град повезује Алеп са Дамаском и сиријском обалом, чинећи га кључним за комуникацију и логистику.
Изненадни напад, који је почео преко северозападних делова Сирије, довео је до повлачења владиних трупа. Сиријски опсерваторијум за људска права извештава да су побуњеници користили напредну тактику, укључујући употребу дронова, што указује на све већу подршку са стране. Турски званичници наводе да је циљ ове операције враћање територије на границе договорене у споразуму о деескалацији из 2019. године.
The Syrian army eliminates the terrorist called „I.K. Dibo“ in the western countryside of Aleppo.
ISIS flag on the arms of the elements of Hay’at Tahrir al-Sham. pic.twitter.com/U0HBanLAIv
— S p r i n t e r (@SprinterFamily) November 28, 2024
Паралелно са овим догађајима, шири регион су потресле тензије између Израела и либанонског Хезболаха, као и учестали израелски напади на циљеве повезане са Ираном у Сирији. Борбени ангажман Хезболаха на другим фронтовима ослабио је подршку режиму Башара ел Асада, што је побуњеницима пружило прилику за напредовање.
Поновно оживљавање сукоба у Алепу довело је до хуманитарне кризе, јер је хиљаде породица било приморано да напусти своје домове. Побуњеници тврде да њихова офанзива има за циљ повратак расељених људи, али бројне организације упозоравају да би ескалација могла само погоршати ситуацију.
Сиријска влада за сада не коментарише губитке, али наводи да наставља борбу у селима око Алепа и Идлиба, уништавајући дронове и тешко наоружање побуњеника. Русија је овај напад назвала кршењем сиријског суверенитета и позвала на успостављање уставног поретка.
Наставак ових сукоба отвара питања о будућности Сирије, где су регионалне и глобалне силе дубоко укључене у комплексну мрежу интереса и савезништава. Судбина Алепа, али и целе земље, остаје неизвесна у овом новом таласу насиља. Истовремено, медији преносе и да су сиријске власти затвориле аеродром у Алепу и све саобраћајнице које воде према том граду на северу земље.
Прошле среде су терористи Хајат Тахрир ел Шама (забрањена у Русији, а претходно познатија као Џабхат ан Нусра) прекршили споразум о деескалацији и извели нападе у провинцијама Алеп и Идлиб.
Они су извели крупан напад на села и насељена места, као и на положаје сиријске војске.
Огласио се и заменик руководиоца руског Центра за праћење примирја зараћених страна у Сирји Олег Игнасјук који је рекао да је у тој земљи дошло до крупне ескалације насиља након офанзиве терориста.
Како је рекао, руске снаге заједно са сиријском војском настављају да пружају отпор нападима терориста у Алепу и Идлибу, као и да је до сада ликвидирано најмање 200 терориста.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да Русија напад опозиције сматра кршењем суверенитета Сирије, нагласивши да Москва подржава напоре сиријских власти да поврате контролу над подручјем.