Почетна » Геоаналитика » САД обустављају испоруке Патриот ракета: Шта то значи за Русију, а шта за Украјину?

Пауза у војној помоћи

САД обустављају испоруке Патриот ракета: Шта то значи за Русију, а шта за Украјину?

Одлука америчког председника Доналда Трампа да привремено заустави део војне помоћи Украјини изазвала је снажне реакције – Москва је поздравља, а Кијев је назива „нељудском“. Пентагон је у среду објавио да ће паузирати део испорука како би се проценило колико војна помоћ Украјини одговара политици „Америка на првом месту“.

Али ова одлука има врло конкретне последице: међу заустављеним испорукама налазе се и ракете за америчке системе противвзаздушне одбране Патриот, који свакодневно штите милионе Украјинаца од све жешћих руских ваздушних напада, анализира ЦНН.

У ноћи с четвртка на петак Украјина је претрпела највећи ваздушни напад од почетка рата. Руске снаге испалиле су рекордних 539 дронова и 11 крстарећих и балистичких пројектила према Кијеву, саопштило је украјинско ваздухопловство.

Председник Володимир Зеленски захвалио је војсци што је већину дронова и пројектила успешно срушила или омела. Упозорио је да су системи Патриот кључни за одбрану украјинског ваздушног простора и заштиту цивила.

„Патриоти и ракете за њих су прави чувари живота“, поручио је Зеленски, обраћајући се Трампу и покушавајући га наговорити да преиспита одлуку.

Зеленски је ту поруку Трампу пренео и лично у телефонском разговору синоћ. Из његове канцеларије поручено је да су се двојица челника сложила „да ће заједнички радити на јачању заштите украјинског неба“, посебно кад је реч о пројектима везаним уз дронове и сродне технологије.

Системи Патриот су међу најскупљом и најефикаснијом војном опремом коју су савезници послали Украјини. Њихова способност да обарају балистичке и хиперсоничне пројектиле чини их незамењивима, а украјинска војска их користи врло ефикасно – на пример, срушила је руске пројектиле Кинжал, које је Москва сматрала немогућима за пресретање.

Али сваки систем кошта око 1.1 милијарду долара, а једна ракета за Патриот стоји око 4 милиона долара. Осим високе цене, постоји и проблем ограничене производње – америчка компанија Лоцкхеед Мартин тренутно производи нешто више од 500 ракета годишње, а до 2027. планира повећати капацитет на 650 годишње.

Иако је прошле године одобрен велики посао између америчких и немачких компанија за производњу Патриота у Европи, прве испоруке се очекују тек за неколико година.

Немачка је раније донирала неколико својих система Украјини и сада истражује могућност додатне набавке ракета из САД-а, изјавио је портпарол немачке владе.

Зашто САД паузира испоруке?

Стручњаци сматрају да Трампова администрација жели барем привремено преусмерити део залиха ракета за друге савезнике, попут Израела, Јужне Кореје и држава југозападне Азије, које Вашингтон тренутно сматра стратешки важнијима. Такође, неке испоруке Украјини преусмерене су из комерцијалних уговора с другим државама, а не из америчких војних залиха.

Иако залихе у САД-у нису озбиљно угрожене, забринутост због глобалне потражње за Патриот системима расте – посебно на индо-пацифичком подручју, где према САД-у расте претња из Кине и Северне Кореје.

И док САД успорава помоћ, европске државе преузимају водећу улогу. Према подацима немачког института Киел, европски донатори досад су Украјини осигурали 72 милијарде евра војне помоћи, док је САД на 65 милијарди.

Међутим, стручњаци истичу да количина није једини критеријум. Данијел Бајман из Центра за стратешке и међународне студије упозорава да „неке потребе Украјине може задовољити само САД“, посебно када се ради о одбрани од балистичких пројектила.

„Прекид испорука тих ракета оставља огромну рупу у украјинској ПВО одбрани“, рекао је Бајман за ЦНН.

Не посустају руски напади

У јуну је Русија лансирала чак 80 балистичких пројектила на Украјину. Иако је део њих пресретнут, неколико је пробило одбрану и направило тешке губитке – прошле недеље у Дњепру је погинула 21 особа, а недељу дана раније још 21 особа у Кијеву.

Овакви напади могли би постати чешћи ако Украјина остане без Патриота, упозоравају стручњаци. Украјинска војска тренутно има само око шест Патриот система, док Зеленски каже да би за ефикасну одбрану требало најмање 25.

Посебно забрињава то што америчка пауза не утиче само на будућу помоћ, већ и на пошиљке које су већ биле одобрене и послате – а које су требале стићи у Украјину у наредним данима.

Путин добија на времену

Одлука Трампове администрације додатно јача руску стратегију, кажу аналитичари из Института за проучавање рата (ISW). Кад је Вашингтон раније успоравао помоћ, Русија је остваривала напредак – тако је у фебруару заузела Авдијивку, а у марту напредовала према Курску када је САД привремено обуставио дељење обавештајних података.

ISW упозорава да овакве паузе потврђују теорију руског председника Владимира Путина да ће Русија победити исцрпљивањем Запада и чекањем да подршка Украјини ослаби.

За Украјинце, који се већ три године бране од агресије знатно јачег противника, ова одлука није само још један изазов – већ потенцијална смртоносна одлука која води у катастрофу.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.