Почетна » Геоаналитика » Рубио о укидању УСАИД-а: Крај пљачке америчког народа и богаћења НВО

Рубио о укидању УСАИД-а: Крај пљачке америчког народа и богаћења НВО

Добро је било једино лидерима небројених невладиних организација, који су о трошку америчког народа имали животе од пет звездица, каже државни секретар САД
Државни секретар САД Марко Рубио најавио је крај ере расипништва и злоупотребе новца америчких пореских обвезника, којом је УСАИД само обогатио невладине организације широм света а на штету интереса што Америке, што народа којима је требало да помаже.

„УСАИД-у је деценијама био на располагању малтене неограничен буџет за промоцију америчких интереса, економског развоја и помоћи да милијарде људи широм света стану на сопствене ноге“, написао је Рубио на мрежи Сабстек.

Уместо тога, од 1991. наовамо та агенција је успела само да „направи белосветски комплекс невладиних организација о трошку америчких пореских обвезника“, додао је он, по цени од преко 715 милијарди долара.

„Развојни циљеви ретко су постизани, нестабилност је често постајала још гора, а анти-америчка осећања су само расла“.

Рубио је навео да су САД мање популарне од Кине у Северној Африци и на Блиском истоку, иако је УСАИД тамо потрошио 89 милијарди долара, док остатак Африке гласа за резолуције САД у УН само 29 одсто времена, а добио је преко 165 милијарди помоћи. Притом је УСАИД сматрао да ради за УН, невладине организације и „ширу глобалну заједницу“, рекао је Рубио, док су његови програми промовисали анти-америчке идеале и групе, цензуру и „операције промене режима“.

„Добро је било једино лидерима небројених невладиних организација, који су о трошку америчког народа имали животе од пет звездица, док је онима којима су наводно помагали било све горе и горе“, написао је шеф америчке дипломатије.

Од 1. јула УСАИД и званично престаје са радом, а програми помоћи страним земљама проводиће се преко Стејт департмента. Они ће морати да служе америчким интересима и прате државну политику, а биће спровођени „одговорно, стратешки и ефикасно“, написао је Рубио.

„Новац од америчких пореза не треба да иде на пропале владаре далеких земаља. Од сада ће наша помоћ да буде циљана и временски ограничена, а приоритет ће имати земље које су показале и вољу и способност да помогну саме себи“, додао је амерички државни секретар.

Модел који више цени трговину од милостиње, развојне шансе од овисности и инвестиције од испомоћи омогућиће САД да боље конкуришу „кинеском моделу експлоатације“ и постигну своје стратешке циљеве широм света, закључио је Рубио.

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.